Sreda, 16. 1. 2013, 15.22
8 let, 8 mesecev
Prikrito snemanje v zaporih
Ker obstaja utemeljen sum, da je bila elektronska oprema protipravno uporabljena, kar pomeni nezakonit poseg v zasebnost in prekoračitev uradnih pooblastil odgovorne osebe, je predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk sprožil ustrezne postopke. O domnevno sporni napravi je spregovoril 9. januarja na tiskovni konferenci delavcev, zaposlenih v slovenskih zaporih. Kot je pojasnil, je oktobra lani dobil podatke, da je 14. junija 2007 takratni vodja oddelka za varnost generalnega urada na upravi za izvrševanje kazenskih sankcij Božidar Peteh nabavil posebno opremo za prikrito nadziranje dogajanja v zaporih, ki ne spada med legalna sredstva nadzora v zaporih.
"O tem, da se jih snema, morajo vedeti tako zaposleni kot obsojenci, to mora biti natančno zapisano tudi v varnostnem načrtu, zabeležena mora biti vsaka uporaba. Peteh, ki je opremo nabavil, je 25 let delal v sistemu, v varnosti, zato točno ve, kaj je dovoljeno," je jasen Verk.
"Policija vodi predkazenski postopek, o vseh ugotovitvah bo obveščeno pristojno tožilstvo," nam je to informacijo potrdil Vinko Stojnšek s PU Ljubljana.
"Predlagatelj je bil Božidar Peteh, vodja oddelka za varnost, odredbodajalec pa nekdanji generalni direktor Tomaž Smole. Iz obrazložitve nakupa izhaja, da je bila oprema nabavljena predvsem zaradi odkrivanja in preprečevanja prepovedanih drog med zaprtimi osebami," je pojasnil Valentinčič, ki je navedel še, da je bila po njihovih podatkih oprema testno uporabljena le v nekaj primerih, po letu 2008 pa ne več. Od takrat je zaklenjena v kovinski omari pri poveljniku pravosodnih policistov v Celju.
Domnevno sporno opremo pa je pod drobnogled že vzela informacijska pooblaščenka, ki se je opredelila do tega, da uporaba premične kamere za izvajanje klasičnega nadzora in je vključena v obstoječi videonadzor samo zato, ker je premična, ni sporna.
"Seveda pa je treba v tem primeru zadostiti zakonu po pravočasnem obveščanju posameznikov in spoštovati omejitev namenov za izvajanje videonadzora," je zapisala Nataša Pirc Musar, ki je dodala še, da ne glede na vse mora upravljavec osebnih podatkov voditi natančen dnevniški zapis lokacij kamer kot dopolnilo pri vodenju tako notranjih kot zunanjih revizijskih sledi. V zvezi s tem dogodkom bo Pirc Musarjeva sprožila tudi inšpekcijski pregled.