Ponedeljek, 24. 3. 2008, 13.05
8 let, 9 mesecev
Prepoved prometa ob močni burji je ustrezna rešitev
Avtoprevozniki so namreč v začetku marca opozorili na zapore prometa ob močni burji, ki naj bi jim povzročale škodo. Ob močni burji v Vipavski dolini v začetku marca, ko so sunki dosegali tudi 140 kilometrov na uro in so prevrnjeni obstali trije tovornjaki, je na regionalni in hitri cesti več dni veljala omejitev oz. prepoved tovornega prometa. Takrat so avtoprevozniki znova opozorili, da jim to povzroča veliko škodo - po študiji za leta 2005 znaša neposredna gospodarska škoda 1,2 milijona evrov letno - in vnovič predlagali postavitev protivetrne zaščite.
Preprečitev morebitnih hudih posledic
Na ministrstvu za promet jim zdaj odgovarjajo, da je prepoved oz. omejitev prometa v času močne burje potreben in učinkovit ukrep, saj s tem preprečujejo morebitne hude posledice, kot so nesreče s smrtnim izidom ali večjo materialno škodo. "Zato je k optimizaciji sistema potrebno pristopiti zelo premišljeno," je poudarila Marjeta Vozelj iz direktorata za ceste na prometnem ministrstvu.
Po njenih besedah so v Vipavski dolini, kjer je problematika burje najbolj izpostavljena, vzpostavili sistem monitoringa burje z namestitvijo sedmih novih merilnikov jakosti burje. "Rezultati monitoringa so zbrani in bodo v kratkem tudi predstavljeni," je zagotovila. To je sicer po njenih besedah prva faza strokovnih podlag za določitev morebitnih zaščitnih ukrepov, če bi se izkazalo, da so potrebni. "Izdelana je bila tudi praktična preveritev modela z računalniško simulacijo oz. študija določitve kritičnih vrednosti hitrosti vetra v Vipavski dolini," je dodala.
"Za avtocestna odseka Postojna - Kozina ter Razdrto - Vipava so bili izdelani projekti za izvedbo sistema za nadzor in vodenje prometa na omenjenem odseku, kar pomeni, da v prihodnosti z dokončanjem odseka čez Rebernice na teh odsekih lahko pričakujemo spremenljivo prometno - informativno signalizacijo na portalih, kjer bo upoštevana problematika burje," je obljubila.