Četrtek, 25. 2. 2016, 12.30
7 let, 9 mesecev
Prekrškarji, pozor, prihaja nadomestni zapor. Koga bodo poslali za rešetke?

Vlada je danes obravnavala predlog novele zakona o prekrških. Povod za spremembe je odločitev ustavnega sodišča iz konca leta 2014, da je ureditev izrekanja kazni uklonilnega zapora (za tiste, ki niso plačevali kazni) neustavna.
Čeprav ustavno sodišče ni ugotovilo neustavnosti instituta uklonilnega zapora, ga ministrstvo za pravosodje, ki ga vodi Goran Klemenčič, pošilja v zgodovino. Hkrati je prenovilo ureditev ukrepov za primer neplačevanja glob in stroškov postopka v roku.
Obročno plačilo Da bi se dolžnik izognil izvršbi, bo lahko pri Fursu zaprosil za obročno plačilo. Obrok ne bo smel biti manjši od 20 evrov za fizične osebe in 200 evrov za pravne osebe, rok plačila pa ne daljši kot eno leto.
Nadomestni zapor: 100 evrov = 1 dan Če globe vne bo mogoče izterjati niti prisilno, se bo lahko to v skladu z zakonom izvršilo z nadomestnim zaporom. Pogoj je, da ima prekrškar vsaj 1.000 evrov skupnega dolga iz naslova večjih prekrškov (to so prekrški, za katere globe znašajo nad 300 evrov), pri čemer bo zapor, če boste imeli manjše prekrške (do 300 evrov), možen le, če bo znesek tisoč evrov dosegel seštevek najmanj desetih neplačanih in neizterljivih glob.
Pri določanju višine kazni se bo upoštevalo menjalno razmerje en dan zapora za 100 evrov evrov neplačane globe, pri čemer bo lahko v določenih okoliščinah sodišče znižalo kazen za največ eno tretjino. Minimalno trajanje zapora bo osem dni, maksimalni zapor za lažje prekrške (do 300 evrov) bo trajal 30 dni, za težje 90 dni.
Kaj je razlika v primerjavi z uklonilnim zaporom? Kot navaja ministrstvo, je glavna razlika v tem, da je pri uklonilnem zaporu tudi po prestani kazni globa še vedno obstajala, nadomesti zapor pa je način izvršitve globe, ki se jo bo lahko uporabilo, ko ene ali več neplačanih glob v skupnem znesku najmanj tisoč evrov ne bo mogoče izterjati niti prisilno.
Dela v splošno korist: 10 evrov = 1 ura Po začetku postopka za izrek kazni nadomestnega zapora bo imel storilec pet dni časa, da predlaga, da globo odsluži z delom v splošno korist. Tudi socialno ogroženi storilci – gre za storilca, čigar mesečni dohodek oziroma mesečni povprečni dohodek na člana družine ne presega 540 evrov –, ki ne bi mogli plačati globe in stroškov postopka v višini najmanj 300 evrov, bodo lahko to nadomestili z delom v splošno korist.
Sodišče bo za vsakih začetih deset evrov globe in stroškov postopka določilo eno uro dela. Ob določenih okoliščinah (delovne zmožnosti, osebne okoliščine storilca) lahko sodišče število ur dela v splošno korist zviša ali zniža za največ eno tretjino, vendar ne na manj kot 30 in več kot 400 ur, še določa predlog zakona. Dela bodo morala biti opravljena v pol leta.
Ministrstvo za pravosodje razlaga, da bo prišel nadomestni zapor v poštev šele, ko prisilna izterjava globe ne bo uspešna. "Storilec, ki ima povprečno plačo, bo globo poravnal iz tega naslova, saj lahko organ, pristojen za izvršbo, seže na dohodke, ki presegajo minimalno plačo," navajajo.
Namen nove ureditve pa je, kot pišejo, "v sistem nadomestnega zapora zajeti le najtežje oblike ignorance pravnega reda in ne povprečnih oziroma najštevilčnejših primerov".