Sreda,
9. 4. 2008,
15.55

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 9. 4. 2008, 15.55

8 let, 6 mesecev

Predsednik republike s strokovnjaki o mobbingu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Predsednik republike Danilo Türk je sprejel predstavnike Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa ter novoustanovljenega društva Pogum.

Društvo Pogum je namenjeno ohranitvi dostojanstva pri delu in pomoči žrtvam mobbinga oziroma trpinčenja na delovnem mestu.

Mobbingu naj bi blo vsak dan izpostavljenih 60.000 delavcev Sogovorniki so izmenjali informacije o razširjenosti mobbinga, ki mu je po ocenah predsednika društva Pogum Franca Posla vsakodnevno izpostavljenih več kot 60.000 delavcev v Sloveniji v vseh oblikah dela. Slovenija je trpinčenje na delovnem mestu nedavno opredelila kot pravni pojem in ga definirala kot vsako ponavljajoče se ali sistematično, graje vredno ali očitno negativno in žaljivo ravnanje ali vedenje, usmerjeno proti posameznim delavcem na delovnem mestu ali v zvezi z delom.

Največji problem je v tem, da še vedno nimamo ustrezne pravne prakse Kot je opozorila predstojnica Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa Metoda Dodič Fikfak, je največji problem, da še vedno ne obstaja ustrezna pravna praksa. Težava je tudi pri delavcih, ki so bili izpostavljeni sistematičnemu poniževanju in pogosto mislijo, da so sami krivi za svoje trpljenje in se nočejo ali ne zmorejo izpostaviti oziroma zavzeti za svoje pravice.

"Mobbing je škodljiv tudi za podjetja in celotno gospodarstvo"

Predsednik republike je podprl prizadevanja inštituta ter društva Pogum in poudaril, da se o tem vprašanju pri nas še vedno premalo govori. "Žrtve mobbinga so izpostavljene dolgotrajnemu šikaniranju in poniževanju, ki ima lahko za posledico izgubo zaposlitve ter težke zdravstvene in psihične bolezni, ki zahtevajo dolgotrajno zdravljenje. Vendar pa je mobbing škodljiv tudi za podjetja in za celotno slovensko gospodarstvo, zato je prav, da kot družba razvijemo ustrezno občutljivost in sprejmemo ukrepe za odločen boj proti temu pojavu," je izpostavil predsednik republike.

Delavci so premalo ozaveščeni o svojih pravicah Pri tem se je zavzel za povečanje ozaveščanja delavcev o njihovih pravicah v zvezi z mobbingom ter informiranje managerjev, javnosti, študentov, zdravnikov in drugih strokovnjakov o tem pojavu ter o pomenu človeškega kapitala za doseganje materialne in socialne blaginje v Sloveniji. "Ta prizadevanja so pomembna tudi zato, ker z njimi prispevamo k izboljšanju splošne kulture medsebojnih odnosov," je zaključil predsednik republike.