Petek, 3. 4. 2015, 15.17
8 let, 12 mesecev
Pred volitvami leta 1990: kdo je bil za samostojno Slovenijo in kdo proti

V sredo bo minilo 25 let od prvih demokratičnih volitev v Sloveniji po letu 1928 in prvih večstrankarskih volitev po letu 1940. Na cvetno nedeljo leta 1990 so se novoustanovljene stranke, zbrane v koaliciji Demos (SDZ, SDZS, Zeleni, SKD, SOS …), v prvem krogu volitev spopadle z glasovi s strankami, ki so nastale iz tako imenovanih družbenopolitičnih organizacij (ZKS, SZDL in ZSMS).
Poleg parlamentarnih volitev, tj. volitev v 240-člansko slovensko skupščino, so slovenski volivci aprila pred 25 leti izbirali tudi predsednika predsedstva Slovenije in štiri člane tega predsedstva.
Slovenski najstniki so odhajali služit vojaško obveznost večinoma daleč na jug zvezne države, uradna valuta je bil jugoslovanski dinar (na črnem trgu pa je vladala nemška marka), vse močnejši je bil srbski vodja Slobodan Milošević, gospodarstvo je bilo na kolenih, divjala je privatizacija na črno.
Janez Janša, Slovenska demokratična zveza (SDZ): V parlamentu bi se predvsem zavzemal za zagotovitev varstva človekovih pravic, tudi če bi bil izvoljen, pa bi še naprej delal tako, kot sem doslej.
Tine Velikonja, SDZ: V parlamentu bi zahteval vrnitev gozdov in druge zemlje in pošteno odškodnino za odvzeto imetje.
Peter Jambrek, SDZ: Svojim volivcem obljubljam osvoboditev od strahu.
Anton Tomažič, SDZ: Kot poslanec bi se zavzemal za samostojno Slovenijo …
Dimitrij Stiasny, SDZ: Zavzemam se za odprte meje, uvedbo zobnih ambulant v osnovne šole in organizacijo satelitske TV v republiki.
Andrej Dežman, SDZ: Zahteval bi takojšen sprejem ustave Republike Slovenije in odcepitev Slovenije.
Igor Bavčar, SDZ: Zavzemal se bom za parlamentarno demokracijo in suvereno, samostojno slovensko državo.
Andrej Žorž, Socialdemokratska zveza Slovenije (SDZS): Najprej bi bilo treba razpisati referendum o suvereni Sloveniji in sprejeti zakon o legalizaciji prostitucije.
Stanislav Žagar, SDZS: Brezpogojno zavzemanje za samostojno slovensko državo.
Gorazd Drevenšek, SDZS: V skupščini bi se najprej zavzel za referendum za samostojno Slovenijo.
Janez Šinkovec, SDZS: Najprej bi izvedel privatizacijo gospodarstva in uvedel delnice …
Andrej Magajna, SDZS: V skupščini bom zahteval, da se poslanska funkcija profesionalizira. Tudi za to, da bi, če bom izvoljen, sam lahko živel brez gmotnih skrbi in se tako posvečal politiki.
Jože Mencinger, SDZS: V parlamentu bi se zavzemal za zasebno lastnino in za zaščito delavcev, ostro pa bi nasprotoval kraji družbene lastnine.
Zmago Jelinčič, SDZS: Zavzemam se za konsolidacijo gospodarskega položaja tudi s tem, da se ustanovijo posebne komisije za ugotavljanje zlorab položajev v času do volitev, odlivanje finančnih sredstev iz podjetij v žepe posameznikov in ustanavljanje zasebnih podjetij s tem denarjem.
Branko Grims, SDZS: Sem za slovensko narodno banko, samostojno slovensko denarno enoto ter za slovensko (čim manjšo) armado.
Franco Juri, ZSMS – Liberalna stranka (ZSMS): Želim preprečiti, da bi iz Jugoslavije nastala konfederacija manjših držav.
Mile Šetinc, ZSMS: Moje geslo je, da je treba dati boj za oblast v roke pametnim. Boril se bom za zakon, s katerim bi podržavil družbeno lastnino.
Renata Salecl, ZSMS: Zavzela bi se za spremembo pravnega sistema, za zakonsko preprečitev anarhije z razprodajo družbene lastnine, za zmanjšanje denarja za vojsko …
Igor Vidmar, ZSMS: NSK/NK naj redizajnira slovenske nacionalne simbole (grb, zastava, denar). (…) Vsakoletni megarock festival v Planici.
Miha Kovač, ZSMS: … hkrati pa bi se boril za to, da nikoli več nobena politična stranka ne bi mogla nastavljati direktorjev podjetij in se vtikati v njihovo poslovanje.
Jani Möderndorfer, ZSMS: Zavzel bi se za uveljavitev invalidskih organizacij v Sloveniji.
Vinko Vasle, ZSMS: Takoj bi zahteval, da se v parlamentu ustanovi komisijo, ki naj prouči posledice ropanja družbene lastnine in gospodarskega kriminala v velikih gigantih …
Janez Kopač, ZSMS: Zavzemal se bom za preoblikovanje Jugoslavije v jugoslovansko gospodarsko skupnost …
Branko Žibret, ZSMS: Kot poslanec bi se zavzemal za podržavljanje podjetij v družbeni lasti, za njihovo sanacijo in potem za prodajo in prehod teh podjetij v zasebne roke.
Karin Jurše, ZSMS: Kot poslanka bi nasprotovala kakršnemukoli omejevanju splava ali uvedbi davka za samce …
Leo Šešerko, Zeleni Slovenije: Obljubljam le, da bomo skupaj krvavi pot potili, da se otresemo Miloševićevega nacionalrealsocialističnega pritiska in primeža političnih ambicij JLA.
Manca Košir, Zeleni Slovenije: Ne obljubljam nič in tudi ne vem, kaj bi takoj naredila.
Srečo Kirn, Zeleni Slovenije: … in privatiziral bi firme.
Tomaž Šegula, Zeleni Slovenije: Dekontaminiral bi slovenske duše!
Vlado Kreslin, Zeleni Slovenije: Cigani naj ostanejo cigani, ne pa da postanejo slovenizirani Romi.
Alojz Sok, Zeleni Slovenije: Sem krščanski demokrat, vendar so me dali na listo Zelenih Slovenije. Razvijal bom program Zelenih, ne bom jim škodoval.
Lojze Peterle, Slovenski krščanski demokrati (SKD): Če bom izvoljen, bom v skupščini takoj zahteval, da se začne uveljavljati ustavno dopolnilo o ekonomski suverenosti Slovenije, ker brez tega ni mogoče voditi politike.
Marko Magister, SKD: Na vsak problem bom poskušal gledati skozi prizmo krščanskih vrednot.
Sabina Luketič, SKD: Pornografska literatura ne sme biti dostopna otrokom in naj se prodaja v posebnih trgovinah.
Vidko Podržaj, SKD: Nameravam se zavzeti za popolno svobodo delovanje Cerkve, za popolno enakopravnost in ovrednotenje očetovstva (…), za defeminizacijo predšolske, šolske in družinske vzgoje …
Anton Demojzes, Slovenska kmečka zveza (SKZ): Podpiram razvoj družinske kmetije, zato je treba vrniti kmetom zemljo, ki jim je bila po krivici odvzeta, in jim dati v najem državno zemljo. Boril sem bo za subvencioniranje kmetijstva, da bo hrana čim cenejša …
Ivan Pučnik, SKZ: Razčistiti je treba z zadrugami in vrniti zadružno lastnino.
Marjan Kelhar, SKZ: Najprej bi predlagal, da lenuhi izgubijo privilegije …
Jurij Mlakar, Slovenska obrtniška stranka (SOS): Zavzemal bi se za to, da se slovensko gospodarstvo ne bi prodajalo tujcem, ampak da bi ostalo v rokah sposobnih Slovencev. Bulc in Šinigoj sta zvodnika, ki bi prodala lastno sestro (Marko Bulc je bil takratni predsednik Gospodarske zbornice Slovenije, Dušan Šinigoj pa predsednik slovenske vlade, op. p.).
Alojz Perne, SOS: Nujno je treba zmanjšati prometni davek in razbiti bančni monopol.
Vido Novak, SOS: Zavzemam se za znižanje davkov.
Janez Repovž, SOS: Srce me boli, ker komunisti ne bodo kaznovani.
Borut Pahor, Zveza komunistov Slovenije – Stranka demokratične prenove (ZKS-SDP): Zagotoviti stabilne razmere gospodarjenja, v najkrajšem času pa je treba sanirati vsaj ključne generatorje gospodarske krize, v kateri je Slovenija.
Borut Šuklje, Socialistična zveza Slovenije – SZDL (SZS-SZDL): Kot poslanec bi jahal na položaju Slovenije v Jugoslaviji, vprašanju socialne države in na povezovanju z evropskimi socialisti.
Tone Jerovšek, SZS-SZDL: Na prvo mesto postavljam gospodarsko samostojnost Slovenije in vzpostavitev gospodarske skupnosti Jugoslavije z drugimi južnoslovanskimi narodi.
Tone Krašovec, SZS-SZDL: Zavzemam se za ekonomsko samostojnost Slovenije in prestrukturiranje gospodarstva s pomočjo tujega kapitala.
Franci Kadunc, SZS-SZDL: Boril se bom za malega človeka.
Peter Lovšin, Neodvisna lista družbenih gibanja: Boril sem bom za uvedbo telesne vzgoje na delovnih mestih. (…) Zavzemam se, da bi ljudem omogočili zabavo od športa, seksa do rock'n'rolla.
Vitold Flaker, Neodvisna lista družbenih gibanj: Otroci morajo dobiti več pravic, vključno z volilno pravico, ki naj jo ljudje dobijo že pri 16 letih.
Gregor Tomc, Neodvisna lista družbenih gibanj: Volivcem z Viča obljubljam, da bodo dobili rudnik urana.
Iztok Saksida, Neodvisna lista družbenih gibanj: Zavzemam se za zakon o dvojezičnosti, ustavno monarhijo, atomsko bombo, demilitarizacijo Slovenije in za to, da Kosovo vrnemo Albaniji.