Petek,
10. 2. 2012,
13.31

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 10. 2. 2012, 13.31

8 let, 8 mesecev

Policist v službenem vozilu ogroža druge udeležence v prometu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Sindikat policistov Slovenije (SPS) je z vrsto fotografij opozoril na porazne razmere, v katerih delajo policisti, šokantno dotrajana je tudi oprema. Denarja ni niti za vzdrževanje.

"S takšnimi avtomobili odhajajo policisti na intervencije," je ob nizanju fotografij (v galeriji), na katerih je videti tako zelo dotrajano opremo v pisarnah, na samih stavbah, sanitarijah pa tudi dotrajanih in skoraj nevzdrževanih policijskih vozilih, pojasnjeval sekretar sindikata Borut Jakopin. Od posameznega policista je odvisno, ali si bo upal nasprotovati svojemu nadrejenemu, da s takšnim vozilom, s katerim dejansko ne ogroža le sebe, temveč vse udeležence v prometu, ne bo šel na intervencijo.

Manko kadrov in katastrofalna oprema SPS je na današnji tiskovni konferenci spregovoril predvsem o dveh problemih, ki tarejo policiste, s čimer na nek način apelirajo na novo vlado, da bi rebalansu proračuna tudi javnim uslužbencem v modrem zagotovila vsaj osnovna delovna sredstva. Kot je pojasnil predsednik sindikata Zoran Petrovič, sindikat že od svojega nastanka opozarja na kadrovski manko v policiji, manjka predvsem policistov na področjih splošnih policijskih nalog in prometa. Po kadrovskih načrtih je bilo v policiji 31. decembra 2011 sistematiziranih 9218 zaposlitev, zapolnjenih je bilo 8792 mest.

Na 111 policijskih postajah v Sloveniji je sistematiziranih 7105 delovnih mest, od tega 470 vodstvenih, 6025 delovnih mest policistov in 610 strokovno tehničnih, od katerih je zasedenih 5726 mest. "Brez schengenskih policistov ima Slovenija po projektu Libra zaposlenih 27 policistov na deset tisoč prebivalcev, kar nas uvršča pod evropsko povprečje, ki je 30 policistov na deset tisoč prebivalcev," je pojasnil sekretar Aleksander Žnidarko.

"Osnovno opremo, kot so neprebojni jopiči, računalniki, dobivamo iz drugih resorjev, kot da smo drugorazredni javni uslužbenci," še pravi Žnidarko in dodaja, da zaradi kadrovske podhranjenosti prihaja do preobremenjenosti zaposlenih, posledica tega pa so stres, izgorelost, zmanjšana učinkovitost in odsotnost zaradi bolezni.

Luknje v strehi, v garaži, v avtu Pojavlja se tudi prostorska problematika, manjkajo ločene garderobe za policistke… "Kar 80 odstotkov vseh objektov policije je bilo zgrajenih pred letom 2000, stroški za vzdrževanje so vedno večji. Samo v tem letu bi potrebovali milijon evrov za vzdrževanje in osnovna popravila, kot so strehe (kaplja), pipe, dvigala," je pojasnil sekretar Jakopin. Denarja v tem letu je le za Policijsko upravo Koper, ker se je stavba že tako nagnila, da frnikola ne obstoji na mestu, in za nacionalni forenzični laboratorij.

Pohištva na policijskih postajah niso zamenjali vse od izgradnje objekta, tudi več kot 20 let, omar s strelivom in orožjem ni mogoče zakleniti, manjka osnovni pisarniški material, finančna sredstva za opremo – gre za 50 tisoč letno – pa niso bila zagotovljena že od leta 2010, opozarjajo v sindikatu.

Roko na srce, dovolj je pogledati fotografije. Poseben primer so policijska vozila; nekatera so tako dotrajana, da so v nevarnosti vsi udeleženci v prometu, če se ta pojavijo na cesti.

Takšen avtomobil bi policisti po vseh zakonih morali izločiti iz prometa, ne pa da se odpravijo s takšnim vozilom na intervencijo. A je vse, kot je pojasnil Jakopin, odvisno od samega policista, če si bo upal nasprotovati svojemu nadrejenemu in se v takšen avtomobil ne bo hotel usesti.

Dotrajana vozila Najstarejše belo-modro vozilo, tako pravi Jakopin, je letnik 1993, povprečna starost teh vozil je 5,8 leta, prevoženih je povprečno slabih 150 tisoč kilometrov. Najstarejše intervencijsko vozilo je letnik 1998, povprečna starost teh vozil 5,6 leta, prevoženih pa je povprečno 156 tisoč kilometrov. "Samo na PU Ljubljana imamo 26 vozil z več kot 200 tisoč prevoženimi kilometri in 9 vozil z več kot 300 tisoč prevoženimi kilometri, postaja konjeniške policije pa za prevoz konjev uporablja 22 let staro prikolico," našteva Jakopin.

Policisti tudi brez bunde Problem je sistem, trdi Petrovič, saj morajo vso opremo pridobivati prek javnih razpisov; če poči guma na policijskem avtomobilu v Novi Gorici, mora avto na servis v Kranj, namesto da bi to popravil prvi mehanik, ki je v bližini. Prišli so celo tako daleč, da nekateri policisti nimajo niti osnovne opreme, kot je bunda ali jopič, saj se je spremenil točkovni sistem naročila opreme in ne dosežejo potrebnega števila točk.

"Policisti in kriminalisti prepoceni prodajamo svojo varnost in življenja. Ne gre za to, da smo za svoje delo premalo nagrajeni. Za svoje delo nimamo niti osnovnih pogojev niti ustrezne zaščite. Skrajni čas je, da se država odloči, kakšno policijo potrebujemo. Gre za varnost. In naložba v policijo ni zgrešena investicija, gre za investicijo v varnost Slovenije in njenih prebivalcev," so prepričani v sindikatu.