Torek,
6. 9. 2011,
13.05

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 6. 9. 2011, 13.05

8 let, 9 mesecev

Pod Mangartom čistijo invazivni japonski dresnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Triglavski narodni park (TNP) v sodelovanju z Biotehniško fakulteto Univerze v Ljubljani danes organizira odstranjevanje japonskega dresnika ob Mangartski cesti v občini Bovec.

Gre za invazivno tujerodno vrsto, ki ogroža domače vrste in tudi človeka, saj lahko povzroča alergije, so sporočili iz TNP

Japonski dresnik sodi med invazivne tujerodne vrste, katerih ustalitev in širjenje ogroža domorodne vrste, habitate ali cele ekosisteme. Predstavlja neposredno ali posredno grožnjo tudi človeku, saj lahko s svojo agresivno rastjo in razširjanjem dobesedno zasenči in izrine lokalne vrste in poljščine, so pojasnili v sporočilu.

Ogrožena obrežja vodotokov Zaradi japonskega dresnika so po pojasnilih TNP lahko spremenjena celotna obrežja vodotokov in drugi življenjski prostori, nekatere vrste pa povzročajo močne alergije (pelinolistna ambrozija oz. žvrklja ali kavkaški dežen), pa tudi gospodarsko škodo - korenike japonskega dresnika so na primer sposobne predreti pet centimetrov debelo plast asfalta.

Japonski dresnik je po podatkih na spletnih straneh ministrstva za okolje in prostor uvrščen med sto najbolj invazivnih rastlin sveta. Danes je z izjemo submediteranskega območja pogost po vsej Sloveniji, kjer ga srečamo zlasti ob rekah in potokih. Tudi v alpskem območju je vrsta manj pogosta, saj le redko doseže 1000 metrov nadmorske višine, so še zapisali.