Ponedeljek, 15. 9. 2014, 6.59
7 let, 3 mesece
Plazovi še ogrožajo nekaj hiš, severni del Kostanjevice še vedno pod vodo (video)
Z najhujšimi razmerami se še vedno soočajo v Pomurju ter na Dolenjskem. V najbolj prizadeti dolenjski občini Kostanjevica na Krki se stanje še ni povsem umirilo, Krka pa tam poplavlja še najnižji severni del kraja. Škodo bodo tam začeli popisovati predvidoma konec tedna, pred tem pa morajo še ustanoviti popisno komisijo. V drugi najbolj prizadeti Občini Šentjernej so škodo začeli popisovati že danes.
Škodo popisujejo že tudi v nekaterih manj prizadetih dolenjskih in posavskih občinah, v Pomurju pa za zdaj zgolj rešujejo razmere po svojih močeh.
Zavarovalnice lahko prav tako za zdaj le ocenjujejo nastalo škodo. Prve informacije o škodi bodo namreč znane šele po ogledu terena v prihodnjih dneh, saj za zdaj razmere na najbolj prizadetih območjih še ne dopuščajo ogledov. Ko bodo to dovoljevale razmere, bodo na teren poslali okrepljene ekipe cenilcev.
Ob tem pa zavarovalnice oškodovance obveščajo, da s prijavami škode ni potrebno hiteti, pa čeprav so roki pri škodnih primerih običajno kratki. Ljudi pozivajo, naj najprej poskrbijo za svojo varnost ter obvarujejo svoje premoženje pred nadaljnjim uničenjem. Ob tem pa zavarovalnice spet ugotavljajo, da je v Sloveniji še vedno veliko nezavarovanega premoženja.
Krka, ki je konec tedna v celoti preplavila kostanjeviški otok, tam poplavlja le še njegov najnižji severni del. Na otoku so civilna zaščita in gasilci danes začeli s čiščenjem, pri katerem jim je pomagalo tudi 50 vojakov. Ti bodo na pomoč priskočili tudi v torek, popis škode pa naj bi se v kostanjeviški občini začel konec tedna.
Voda naj bi se z otoka povsem umaknila do četrtka, po grobih ocenah pa naj bi škoda v vsej Občini Kostanjevica na Krki dosegla dvakratno škodo poplav leta 2010. Po Zagorčevih besedah je takratna poplava povzročila od 2,5 do tri milijone evrov škode, po grobih ocenah pa naj bi se škoda ob sedanji poplavi tudi zaradi obsega naravne nesreče, številnih plazov in uničene infrastrukture podvojila.
Krka je na kostanjeviškem otoku vdrla v 45 stanovanjskih hiš, zaledna voda pa je močno ogrožala tovarno kopalniškega pohištva Lipa metliške Kolpe v tamkajšnjem obrtno-industrijskem območju, je dejal poveljnik kostanjeviške civilne zaščite Robert Zagorc.
Okrog 150 vojakov odpravlja posledice poplav v občinah Kostanjevica na K., Kungota, Selnica ob D., Dobrovnik, Šentilj pic.twitter.com/Z8QSbMneY1
— Slovenska vojska (@Slovenskavojska) September 15, 2014
Stanje se umirja tudi v drugi v zadnji poplavi najbolj prizadeti dolenjski občini - Šentjerneju. Tamkajšnji župan Franc Hudoklin je povedal, da so v poplavljenih vaseh ob Krki, kjer se voda že umika, danes spet razdeljevali hrano, vodo in druge potrebščine.
Ponekod so začeli s čiščenjem in sanacijo, v torek pa jim bo na pomoč priskočilo 20 vojakov Slovenske vojske, ki so jo za sredo zaprosili tudi za razkužitev poplavljenih stanovanj. Sanacija poteka tudi drugje v občini, na Šentjernejskem so danes začeli tudi s popisovanjem škode.
Popis naj bi končali do konca tedna ali še nekoliko kasneje, škodo v občini pa že sedaj v grobem ocenjujejo na dober milijon evrov. Šoloobvezni otroci na poplavljenih šentjernejskih območjih so še v torek lahko doma.
V Prevaljah podtalnica zaliva stanovanjske prostore, dvig podtalnice ogroža obrat Valjarne v Ravnah na Koroškem. Voda je zalila hišo v kraju Dolenja Stara vas. Plazovi so se sprožili na Radelcih v občini Radlje ob Dravi, v Kladju nad Blanco med Krajnim Brdom in Rožnim na območju Sevnice, na območju Majšperka, Ljutomerja in Ormoža.
Na območju Ptuja težave še vedno povzroča podtalna voda, ki zaliva kleti objektov. Največje težave predstavlja plazenje zemlje, kar ogroža 15 stanovanjskih objektov. Dvem družinam so predlagali evakuacijo.
Na območju občine Hrastnik se je na Partizanski cesti v Dolu pri Hrastniku sprožil plaz, ki je odtrgal dovozno cesto do stanovanjske hiše. V občini Trbovlje je na Cesti Tončke Čeč zasut prepust hudournika ogrožal stanovanjsko hišo. Gasilci in Komunala so odstranili vejevje, nanose in prepust očistili.
V občini Zagorje ob Savi je plaz premaknil stanovanjsko hišo v Šklendrovcu, ki je povsem razpokala. Prisotni so bili gasilci in poveljnik civilne zaščite občine, stanovalca pa so evakuirali.
Nadaljuje se odstranjevanje posledic poplav, sledile bodo tudi prve ocene nastale škode. Gasilci in ekipe civilne zaščite odpravljajo posledice po poplavah. Na območju Dolenjske, Posavja, Zasavja, Štajerske, Koroške in Prekmurja je poplavilo več kot 850 stanovanjskih objektov, 18 šol in vrtcev ter 240 gospodarskih objektov. Sprožilo se je več kot 250 večjih in manjših zemeljskih plazov, ki so ogrozili objekte in zasuli cestišča. Evakuirali so 31 oseb. V reševalnih akcijah je sodelovalo več kot tri tisoč gasilcev, 150 pripadnikov Slovenske vojske, pripadniki civilne zaščite, občani in druge službe.
V Pomurju in Podravju: Stročja vas-Pavlovci, Velika Polana-Beltinci (pri naselju Lipa), mejni prehod Hotiza, Turnišče-Gomilca, Črenšovci-Razkrižje. Na Štajerskem in Koroškem: Ruta-Pesek (med Lovrencem na Pohorju in Roglo), Črnolica-Lesično (med Gorico pri Slivnici in Žegrom), Vuzenica-Dravče.