V Sindikatu policistov Slovenije (SPS) so prepričani, da se vlada z uredbo o začasnem financiranju maščuje sindikatom, pri čemer so talci javni uslužbenci in njihove družine.
Uredbo o začasnem financiranju, ki spreminja datum izplačila plač javnim uslužbencem s 4. na 10. januar 2013, v sindikatu označujejo kot popolnoma neresno ravnanje, neprimerno vladi, ki naj predstavljala eno od držav EU-ja. "Za takšno potezo ste se odločili zaradi uveljavljanja demokratične pravice nekaterih sindikatov pri uveljavitvi pravice do referenduma. Ne glede na pravno formulacijo gre za maščevanje tem sindikatov, pri čemer za talce uporabljate javne uslužbence in njihove družine," so ostri v sindikatu, kjer so prepričani, da vlada na takšen način ustvarja še večji revolt državljanov, "ki se je v zadnjem mesecu pokazalo v demonstracijam proti takšni politiki, ki jo izvajate".
Vlada se zavestno odloča za konflikt
Opozarjajo, da je vlada s to nenapovedano potezo spravila v slabši ekonomski položaj večino zaposlenih v policiji in MNZ-ju, med katerimi so policisti, katerih plače so le nekaj nad minimalno plačo, medtem ko je veliko strokovno tehničnih delavcev že pod minimalno plačo in prejemajo posebne varstvene dodatke. "Večina družin se glede na plače preživlja iz meseca v mesec, zato ste ustvarili stanje negotovosti. Z uredbo o začasnem financiranju in zamiku izplačila plače posegate tudi v zmožnost plačevanja obveznosti, povečujete plačilno nedisciplino ter onemogočate pravilno in pravočasno izpolnjevanje sodnih obveznosti, ki so določene z roki zapadlosti," pravijo v sindikatu, kjer so prepričani, da se bo vlada z "vztrajanjem pri takšni uredbi zavestno odločila za konflikt in odmrznitev stavkovnih aktivnosti".
Zahtevajo umik odredbe
Vlado pozivajo, naj umakne sporno odredbo do 28. decembra, sicer pa so v tej zvezi že sklicali stavkovni odbor SPS-a, ki ne bo odločal o ukrepih samo zaradi sporne uredbe o začasnem financiranju, temveč tudi o drugih nerešenih vprašanjih delovnopravnega statusa zaposlenih v policiji.