Torek,
6. 11. 2012,
15.28

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 6. 11. 2012, 15.28

9 let

Peticija za čimprejšnjo odpravo obveznega cepljenja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Minister za zdravje Tomaž Gantar je danes prejel peticijo s pet tisoč podpisi podpore za čimprejšnjo odpravo obveznega cepljenja v Sloveniji.

Nevladne organizacije in civilnodružbena gibanja za svobodo odločanja o cepljenju otrok v Sloveniji so namreč prepričana, da je veljavni sistem cepljenja preveč represiven, saj 20 let po tem, ko je Slovenija postala demokratična samostojna država, ljudi še vedno finančno kaznuje zaradi odklonitve invazivnega oziroma tveganega medicinskega posega.

Novela zakona naj gre v smeri odprave represivnih ukrepov zoper starše

Omenjene nevladne organizacije in civilnodružbena gibanja so se strinjala s predlogom ministra Gantarja, da bi spremenili zakon o nalezljivih boleznih v smeri odprave represivnih ukrepov zoper starše, ki odklonijo cepljenje. Po trenutnem zakonu mora namreč pediater obvezno prijaviti starše inšpektorju, ki nato izpelje upravne postopke, tem pa sledijo prekrškovni. Kazni se gibljejo od 200 do 500 evrov in so lahko ponavljajoče, največkrat pa doletijo oba od staršev.

Država naj prevzame breme dokazovanja

Podpisniki peticije tudi apelirajo na ministrstvo za zdravje, naj novi zakon za nalezljive bolezni vsebuje tudi določila, ki bi breme dokazovanja obstoja ali neobstoja vzročne zveze med cepljenjem in pojavom stranskih učinkov preložila na državo. "Gre za zelo pomemben del, saj posameznik, ki se znajde v položaju, ko je njegov otrok zbolel oziroma je poškodovan zaradi cepljenje, ni niti v enakopravnem položaju niti v stanju, da bi dokazoval, da je bilo cepljenje vzrok za otrokovo stanje. Tudi po že uveljavljeni sodni praksi v Sloveniji velja, da je treba v primerih, ko je ogroženo otrokovo oziroma človekovo življenje, upoštevati načelo previdnosti in mora dokazno breme nositi močnejša stranka," je na novinarski konferenci povedal predlagatelj peticije in pravnik Jure Pogačnik.

Na novo naj se uredi vodenje registra stranskih učinkov po cepljenju

Poleg omenjenega so ministru za zdravje predlagali, da se na novo uredi vodenje registra stranskih učinkov po cepljenju, ki naj se ga dodeli neodvisni ustanovi. Trenutno po njihovem prepričanju Inštitut za varovanje zdravja opravlja vrsto nezdružljivih nalog. Tako na eni strani načrtuje in izvaja program cepljenja ter izbira in kupuje cepiva, po drugi pa hkrati nadzira učinkovitost in varnost cepiv, beleži in interpretira stranske učinke ter določa člane v komisijo za cepljenje in komisijo za ugotavljanje vzročne zveze med obveznim cepljenjem in nastalo škodo.

Predlagajo, da ministrstvo za zdravje na sistemski ravni s protokolom oziroma določeno metodologija zagotovi beleženje v centralni register ter poročanje o stranskih učinkih in neželenih učinkih po cepljenju.

Zagotovi naj se dosledna in objektivna informiranost o cepljenju

Nadalje predlagajo, da ministrstvo za zdravje na sistemski ravni zagotovi dosledno spoštovanje pravice pacientov do informiranosti o cepljenju, tako da se dosledno izvaja pojasnilna dolžnost zdravnikov. Starši namreč po Pogačnikovih besedah pogosto ne dobijo niti osnovnih pojasnil v zvezi s cepljenjem, kaj šele, da bi jih opozorili na kakšne konkretne mogoče posledice. "Informiranja so bila večinoma enostranska, in sicer v smislu dobrobiti cepljenja," še pove Pogačnik.