Sobota, 12. 7. 2008, 10.48
9 let
Peterle: Ne bom stal križem rok

Naš politični prostor namreč še ni dokončno konstituiran v smislu ameriškega dvopolnega sistema, je v pogovoru za Dnevnikov Objektiv menil član NSi in evropski poslanec Lojze Peterle.
Na obzorju nova stranka?
Za zdaj se Peterle ne vidi kot možni soustanovitelj nove stranke po jesenskih volitvah. Počakal bo na volitve, zagotovo pa ne bo stal križem rok, "če krščanskodemokratske smeri v našem prostoru ne bi bilo".
"Krščanska demokracija v razvitih državah je praviloma ena najmočnejših strank oz. se pomemben del volivcev prepozna v njenem programu." Po Peterletu gredo pri nas ti glasovi v abstinenco. To je po njemu "zelo zanimivo in bi kazalo malo bolj raziskati, kaj se je zgodilo z volivci strank, ki so se sklicevale na krščanski etos. Na prvih demokratičnih volitvah med Demosovimi strankami nista zmagali ne SDZ ne takratna SDS, ampak SKD in Kmečka zveza - stranki, ki sta izrecno zapisali, da izhajata iz krščanskih vrednot," je podčrtal Peterle.
Peterletova razlaga je, da so ljudje takrat zaupali tem strankam tudi zato, ker so v času totalitarizma doživeli največji pritisk in so računali, da bo sprememba oblasti prinesla drugačno življenje, popravo krivic, resnico o preteklosti. "Potem je krščanska demokracija, ki je takrat presenetljivo zmagala, doživela napad od zunaj in tudi od znotraj in se je dogajalo, kot se je," še meni Peterle.
Združitev zaradi skoraj identičnega programa
Pomen združevanja s SLS bil v tem, da bi to demokrščansko linijo okrepili, da ne bi imeli dveh strank s skoraj identičnim programom, a stvar ni uspela, ocenjuje Peterle. Pojasnil je, je delitev oziroma nastanek NSi potem omogočil, da so ljudje v njej prepoznali nadaljevanje krščanske demokracije in je bil rezultat za mnoge presenetljiv, saj so na volitvah leta 2000 dobili skoraj devet odstotkov glasov.
"Danes pa jih je en del v SLS, en del pri SDS, en del Demosovega volilnega telesa se od volitev do volitev premika sem in tja. Del jih je volilo tudi LDS. Tisti, ki so za tršo nacionalno linijo, pa so šli k Jelinčiču," pravi Peterle.