Četrtek,
27. 11. 2008,
8.04

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 27. 11. 2008, 8.04

9 let, 3 mesece

Peterle: Biti 'neodvisen' pomeni v EP biti nemočen

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Lojze Peterle je poslanec v Evropskem parlamentu. Vanj je bil na listi NSi izvoljen leta 2004.

Ste kdaj obžalovali svojo odločitev, da ste se odločili za kandidaturo za poslanca v Evropskem parlamentu? Zakaj? Ne! Odprlo se mi je celo več možnosti za uspešno delo kot sem pričakoval. Kako poteka vaš delovni dan v Bruslju? Delovni dan se začne praviloma ob 8:00 uri lahko se pa konca šele ob polnoči. Če je dan lep, ga začnem z vsaj pol ure kolesarjenja, potem pa sledi običajno delovni zajtrk, nadaljuje se s sestankom z asistenti in stažisti, informiranjem o dogajanju v Sloveniji in drugod po svetu, potem sledi priprava sestankov, udeležbe na odborih, delegacijah, ad-hoc delovnih skupinah, srečanja z veleposlaniki, z lobisti in predstavniki nevladnih organizacij. Z veseljem sprejemam obiske iz Slovenije. Običajno pokliče kdo iz slovenskih ali tujih medijev - dan se običajno konča z delovno večerjo ali sprejemom. Po vsem tem pa pride včasih na spored namizni tenis ali večerni sprehod.

Kaj štejete za vaš največji dosežek v tem mandatu? Zame je to poročilo o beli knjigi „Skupaj za zdravje: strateški pristop EU za obdobje 2008–2013“, ki bo imelo za posledico večletni program preprečevanja bolezni, glede česar smo bili v Evropi zelo šibki. V tem okviru bi rad omenil podporo 70 članske Skupine poslancev za boj proti raku, ki je nastala na mojo pobudo in je s svojimi prizadevanji okrepila upanje rakovih bolnikov v Evropi.

Ali menite, da ima parlament zadovoljivo vlogo v procesih odločanja v EU? Če bi imeli možnost, kaj bi najprej spremenili? Parlament je edina neposredno demokratično izvoljena institucija v Evropski zvezi. Parlament ves čas krepi svojo politično vlogo. Zdi se mi potrebno tesnejše sodelovanje Evropskega parlamenta z nacionalnimi parlamenti, poskrbel bi tudi za njegovo močnejšo vlogo pri zunanji in finančni politiki.

Evropski parlament zastopa interese več kot 500 milijonov državljanov EU. Se to resnično dogaja tudi v praksi, ali gre zgolj za teorijo, saj je znano, da je Bruselj tudi raj za lobiste? Kako se spopadate s pritiski lobijev? V tej zvezi lahko dam zelo konkreten odgovor. Na nekem sestanku sem komisarki za informacijsko tehnologijo ga. Viviane Reding dejal, zakaj mi stroški telefoniranja z mobilnim telefonom tako narastejo, kadar telefoniram zunaj meja moje države in vprašal sem jo zakaj Komisija ne ukrepa. Ta pogovor je bil podlaga za direktivo o gostovanju (Roaming), ki je doslej za 60 % znižala telefonske stroške tistih, ki uporabljajo mobilne telefone zunaj svojih držav. Želel sem prispevati k temu, da državljani vse Evropske zveze čutijo evropsko politiko v žepih.

Tu je lobiranje drugačno kot je v Sloveniji. V Sloveniji je delo lobistov večinoma v tem, da strankam pomagajo k vplivnim ljudem iz vlade. V Bruslju dela čez 10.000 lobistov in so običajna sestavina parlamentarnega dogajanja. Včasih nam njihove informacije pomagajo bolje razumeti probleme in interese. Pretežno gre za zelo kultivirane lobiste, nekaj pa je tudi sitnih.

Kakšen je odziv državljanov? Dobite veliko vprašanj, predlogov, pohval, mogoče kritik? V odzivu državljanov uživam. Več kot 500 obiskovalcev na leto pomeni možnost za številna vprašanja, pogovore, pohvale, kritike in predloge. Seveda se veliko dogaja preko elektronske pošte in telefona. Zelo sem vesel sodelovanja z nevladnimi organizacijami, katerih ideje včasih uporabim v mojih dopolnilih k zakonodajnim odločitvam.

Evropski poslanci delujete znotraj poslanske skupine. Vam je to v pomoč ali vas kdaj tudi omejuje pri vašem delu, odločanju? Prihaja do pritiskov s strani poslancev večjih držav članic? Brez političnih skupin bi si težko predstavljal uspešno politično delo. Biti "neodvisen" pomeni v Evropskem parlamentu biti nemočen. Zelo sem vesel, da sem član najmočnejše politične skupine v kateri lahko uveljavljam svoje predloge.

Nisem še doživel situacije, pri kateri bi se katerokoli poslanec večje države skliceval na svojo prednost večjega števila poslancev. Pa tudi nikoli ni name nihče pritiskal, če sem zaradi slovenskih interesov ali razlogov vesti glasoval drugače kot večina.

Ali vam položaj evroposlanca še predstavlja izziv in boste ponovno kandidirali na evropskih volitvah prihodnje leto ali vas čakajo novi izzivi na drugih področjih? Z veseljem bom kandidiral še enkrat. Nekatere projekte sem šele dobro začel. Zlasti bi želel okrepiti delo na področju zdravja in varstva okolja. Zdi se mi, da bo po finančni krizi še bolj pomembno kdo nas bo predstavljal v evropskih institucijah.