Petek,
26. 12. 2008,
16.27

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 26. 12. 2008, 16.27

9 let, 3 mesece

Pahor: Zlasti manjšim narodom državnost ni podarjena, pač pa je izborjena

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Narodom, zlasti manjšim, državnost običajno ni podarjena, pač pa je izborjena, je na proslavi ob slovenskem prazniku samostojnosti in enotnosti poudaril predsednik vlade Borut Pahor.

Premier skupaj z obrambno ministrico Ljubico Jelušič državni praznik letos praznuje na obisku pri slovenskih vojakih in policistih na misijah na Kosovu. "Vi ste dediči najbolj elementarnega poguma" Tudi slovenska državnost je bila po njegovih besedah izborjena in "na vrhuncu zgodovinskega podviga" Slovencev tedaj zavarovana celo z orožjem. "Vi ste danes dediči tistega najbolj elementarnega poguma in imate vse razloge, da ste na to zelo ponosni," je v vojaški bazi Villagio Italia v bližini Peči Pahor povedal pripadnicam in pripadnikom 18. kontingenta Slovenske vojske (SV) na Kosovu (Kfor) ter policistom, ki sodelujejo v misijah Eulex in Unmik.

Dan samostojnosti in enotnosti je Pahor označil kot "sporočilen glede naše prihodnosti". "Vse velike podvige zmoremo doseči le skupaj, če smo dovolj enotni," je poudaril.

"Še vključitev v EU in Nato se smeta komajda primerjati z osamosvojitvijo" Po njegovem mnenju "ne bi bilo prav in pošteno", če bi dosego neodvisnosti preveč površno primerjali z drugimi strateškimi projekti. Še vključitev v EU in Nato se smeta komajda primerjati z osamosvojitvijo, meni premier. Ob tem je opomnil, da "se skoraj zanesljivo bližamo okoliščinam, ki jih lahko obrnemo v prid naših stremljenj le pod pogojem, če bomo spet dovolj enotni".

Te okoliščine po premierovih besedah ne bodo zahtevne toliko v političnem ali vojaškem smislu, kot tiste pred 18 leti, pač pa bodo po njegovo toliko bolj zahtevne v gospodarskem in socialnem smislu. Krizo bo po prepričanju Pahorja mogoče prebroditi in nadaljevati pot v "krog najbolj razvitih in solidarnih držav" le, če se lahko zanesemo eden na drugega. "Družba konsenza ne pomeni družbe brez razlik. Razlike upošteva pri oblikovanju enotnosti," je poudaril Pahor. "Tudi pred 18 leti smo neodvisnost dosegli po demokratični poti. Zdaj ni nič drugače, le politično bolj zreli smo," je sklenil Pahor.

"Kosovo je samostojna neodvisna država sui generis" Na vprašanje, ali bi njegov obisk, ki da je nenazadnje tudi politično dejanje, lahko v Srbiji naletel na odpor, je pojasnil, da je Kosovo "samostojna neodvisna država sui generis". Tudi sicer pa je po Pahorjevih besedah popoloma "razumno in razumljivo je, da predsednik vlade obišče misije mednarodne skupnosti".