Premier Borut Pahor se je skupaj z ministrom Milanom Pogačnikom pogovoril tudi s predstavniki družbenih skupin, ki so povezane s kmetijstvom.
Ter tako končal dvostranske pogovore vlade z bodočimi partnerji v razvojnem dialogu. Prvi sestanek razvojnega dialoga bo vlada sklicala v drugi polovici februarja. "V drugi polovici februarja bomo sklicali prvi razvojni dialog, ki bo tekel toliko časa, dokler ne bomo upravičeno sklepali, da smo s pravimi ukrepi premagali gospodarsko in finančno krizo ter zasejali prave korenine novega razvojnega zagona," je po srečanju v Ljubljani povedal predsednik vlade.
V tem razvojnem dialogu bodo po njegovih besedah sodelovali predstavniki delodajalcev, delojemalcev, mladih in starejših, nevladnih organizacij, univerze, Slovenske akademije zannosti in umetnosti ter skupin, povezanih s kmetijstvom.
Prvi sestanek: Ocena vladnih ukrepov glede na krizo
Prvi sestanek razvojnega dialoga bo namenjen oceni dosedanjih ukrepov vlade v soočanju z gospodarsko in finančno krizo ter predlogom posameznih skupin glede ravnanja v prihodnje. Poleg tega bo krizna skupina ministrov na tem sestanku predvidoma predstavila vsaj osnutek nadaljnjih ukrepov, ki jih bo sicer začela pripravljati v torek. "Ker je manever znotraj fiskalnih možnosti precej omejen, se bo vlada sedaj osredotočila na strukturne spremembe," je dejal premier in dodal, da bo o njih več znanega, ko se bo krizna skupina začela sestajati.
Smrkolj za prisotnost predstavnikov kmetov v razvojnem dialogu
Predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) Ciril Smrkolj je sicer po današnjem srečanju s predstavniki vlade dejal, da tudi razmere v kmetijstvu in na podeželju oziroma v pridelavi hrane zahtevajo prisotnost predstavnikov kmetov v razvojnem dialogu, pa tudi v ekonomsko socialnem svetu. "Tak dialog lahko tudi sorazmerno prerazporedi bremena krize, ki prihaja, v enakomernem, strpnem in zmernem delu na vse državljane Slovenije," meni Smrkolj.
Smrkolj pričakuje večjo podporo slovenski živilskopredelovalni industriji
KGZS ob vsem tem po besedah Smrkolja pričakuje tudi večjo podporo vlade slovenski živilskopredelovalni industriji, slovenskemu lastništvu domače industrije in tudi trgovine, "kajti brez domačih posrednikov prodaje kmetijsko-živilskih proizvodov v Sloveniji in tudi širše je možnost obstoja slovenskega kmetijstva in podeželja zelo omejena".
Vrisk o problemu kmetijskih in gozdarskih zadrug
Predsednik Zadružne zveze Slovenije Peter Vrisk je v pogovorih z vlado izpostavil problematiko kmetijskih in gozdarskih zadrug v slovenskem prostoru. Pri tem je med odprtimi vprašanji izpostavil denacionalizacijo in enakopravno obravnavanje kmetijskih in gozdarskih zadrug pri raznih razpisih. "Smo pozitivno naravnani in zadovoljni z začetkom tega dogovarjanja," je glede dialoga z vlado zaključil prvi mož Zadružne zveze Slovenije.
Sindikat kmetijstva in živilskopredelovalne industrije Slovenije je vlado pozval, da jih podpre v neenakem boju, ki ga imajo s trgovino in v katerem je živilska industrija šibka stran. "Trgovina je v lanskem letu kmetijsko-živilski industriji povečala samo super rabate v povprečju za 22,4 odstotka in če to prenesemo v cenovna razmerja, je jasno, zakaj smo samo v lanskem letu izgubili prek 2000 delovnih mest," je poudaril predsednik sindikata Srečko Čater in dodal, da se je število zaposlenih v tej industriji od leta 1992 do danes več kot prepolovilo na dobrih 15.000.
Minister: Vsi želimo jesti dobro in varno hrano
Po besedah ministra Pogačnika je današnja razprava pokazala pomembno večnamenskost kmetijstva nasploh, ki je odgovorno ne samo za proizvodnjo, ampak tudi za varovanje okolja in skrb za zdravo hrano. "Vsi želimo jesti dobro in varno hrano, da sta za to zaslužna slovensko kmetijstvo in slovenska živilskopredelovalna industrija, pa se moramo včasih še zavedati," je dejal kmetijski minister. Zato je vesel, da je ta vlada temu področju namenila posebno pozornost, in meni, da se lahko s takšnim dialogom, kot je bil današnji, skupaj veliko doseže.