Sobota,
3. 8. 2013,
11.24

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 3. 8. 2013, 11.24

8 let, 8 mesecev

Padali vročinski rekordi, v Črnomlju 40 stopinj Celzija

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Slovenijo je zajel tretji vročinski val. V Ljubljani, Novem mestu in Slovenj Gradcu so padli temperaturni rekordi. V Črnomlju pa so popoldne na avtomatski postaji izmerili 40 stopinj Celzija.

Temperature so se marsikje po državi danes dvignile nad 38 stopinj Celzija. V Črnomlju so popoldne na avtomatski postaji izmerili 40 stopinj Celzija. Temperaturni rekord je bil sicer v Črnomlju dosežen 7. julija 1950, ko so izmerili 40,6 stopinje Celzija.

Ponekod pa so padli tudi rekordi, so za Planet Siol.net povedali na Agenciji RS za okolje (Arso). V Ljubljani je bil prejšnji temperaturni rekord 37,6 stopinje Celzija, danes pa so na avtomatski postaji izmerili 38,1 stopinje Celzije. V Novem mestu je današnji nov rekord 39,2 stopinje Celzija (prej 38,4), v Šmartnem pri Slovenj Gradcu pa je nov rekord 37,3 stopinje Celzija (prej 36,8).

Jutri bo huda vročina udarila Goriško in Primorsko Jutri lahko pričakujemo malce nižje temperature, za stopinjo, dve ali tri, višje pa bodo na Goriškem ali Primorskem, kjer so danes nižje.

Vroče še ves prihodnji teden Zelo vroče bo sicer predvidoma še do druge polovice prihodnjega tedna, ko naj bi temperature po nižinah ostale nad 35 stopinjami Celzija. Tudi toplotna obremenitev bo še naprej zelo velika. Predvsem na Primorskem je zaradi suše in visokih temperatur še vedno velika nevarnost požarov v naravi, opozarjajo na Arsu.

V Novi Gorici je koncentracija ozona presegla opozorilno vrednost V Novi Gorici je opoldne koncentracija ozona presegla opozorilno vrednost. Tudi v naslednjih dneh pa vremenoslovci pričakujejo preseganje opozorilne vrednosti. Koncentracije ozona, ki presegajo opozorilno vrednost, dražijo sluznico in dihala. Na Arsu zato priporočajo, da ljudje s kroničnimi boleznimi dihal in krvnega obtoka v tem času ostanejo v zaprtih prostorih, kjer je koncentracija ozona nižja. Tudi zdravim ljudem priporočajo, da se v času trajanja previsoke koncentracije izogibajo naporov.

V ljubljanskem kliničnem centru brez posebnosti Na ljubljanskem Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) pa na račun povečanih temperatur ne beležijo izrazitega porasta obiskov, je pojasnil Marjan Fortuna z internistične prve pomoči. Obisk je tako "praktično enak" kot prejšnje dni, kar po mnenju Fortune kaže na to, da so ljudje že dodobra osveščeni o škodljivosti ekstremno vročega vremena.