Gašper Lubej

Petek,
6. 1. 2012,
14.50

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 6. 1. 2012, 14.50

9 let, 1 mesec

Odločitev o Jankoviću bo padla v sredo

Gašper Lubej

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Z dnevnega reda ponedeljkovega kolegija predsednika državnega zbora je razvidno, da bodo poslanci o kandidatu za predsednika vlade Zoranu Jankoviću glasovali v sredo, 11. januarja.

Izredna seja DZ se bo, če bodo to potrdili vodje poslanskih skupin na ponedeljkovi seji kolegija, začela ob 12. uri, je razvidno z vabila na sejo, ki ga je podpisal predsednik DZ Gregor Virant.

Če bo Janković izvoljen… Janković potrebuje za izvolitev na tajnem glasovanju absolutno večino, torej najmanj 46 glasov. Novoizvoljeni predsednik vlade mora nato v petnajstih dneh po svoji izvolitvi predlagati imenovanje ministrov. Šteje se, da je vlada nastopila funkcijo, če sta imenovani več kot dve tretjini ministrov, pri čemer se ne šteje poleg ministrov brez resorja.

Predsednik vlade mora v desetih dneh po nastopu funkcije vlade predlagati še neimenovane ministre oziroma obvestiti državni zbor, katere resorje bo začasno, vendar ne dlje kot za tri mesece, prevzel sam ali jih poveril drugemu ministru.

Če bo Janković padel … Če Janković ne bo izvoljen, se bodo na podlagi novih predlogov kandidatur opravile ponovne volitve predsednika vlade. Nove kandidature lahko v 14 dneh vložijo predsednik republike, poslanske skupine ali najmanj deset poslancev. Če je vloženih več predlogov, poslanci najprej glasujejo o predlogu predsednika republike. Če ta ne dobi zadostnega števila glasov, se glasuje še o preostalih kandidatih po vrstnem redu vložitve predlogov.

Če tudi drugič ni izvoljen noben kandidat, lahko državni zbor v 48 urah z večino opredeljenih glasov sklene, da se izvede še tretji krog volitev predsednika vlade. V tem primeru za izvolitev ni več potrebna absolutna večina, ampak zadošča večina opredeljenih glasov navzočih poslancev.