Četrtek, 8. 1. 2015, 10.19
8 let, 9 mesecev
Novinarji dvignili svinčnike: Tudi mi smo Charlie! (foto in video)
![](/media/img/f4/28/33c4799a3f972a8762b0.jpeg)
V središču Ljubljane in Maribora so točno opoldne predstavniki medijev dvignili svinčnike v znak solidarnosti žrtvam terorističnega napada na uredništvo francoske satirične revije Charlie Hebo.
Kot je dejal, gre za enega najbolj brutalnih napadov na svobodo izražanja, svobodo medijev in novinarstvo ter tudi na temeljne vrednote sodobne evropske družbe. Hkrati je Stepišnik prepričan, da novinarjev to ne bo ustavilo, da ne bi nadaljevali svojega poslanstva. "Prepričan sem, da se novinarji po Evropi zavedajo svoje odgovornosti in da tudi v tem trenutku opravljajo svoje delo. V nasprotnem primeru se družbi ne obeta nič dobrega."
Nato so se odpravili do francoskega veleposlaništva, kjer so v spomin na žrtve pokola položili cvetje in prižgali svečo, se poklonili z minuto molka ter pri francoskem veleposlaniku v Sloveniji Pierre-Fraçoisu Mourierju izrazili obžalovanje za dogodek in izrekli sožalje francoskemu narodu.
"Napad na medije ali svobodo izražanja pomeni napad na svobodo kot tako. Včeraj je bila v Parizu svoboda dvanajstkrat žrtev napada. Celotna Francija danes žaluje za žrtvami, zastave so spuščene na pol droga. Vsi žalujemo in vsi smo Charlie, to pa nas spominja, da je novinarstvo leta 2015 še vedno zelo nevaren poklic, ne le v oddaljenih državah, temveč tudi v srcu Evropske unije," je poudaril veleposlanik.
Kot je dejal, je takšen dogodek mimo vsakršnega verskega prepričanja, tudi muslimanskega. "Nobena religija ne podpira ubijanja nedolžnih ljudi, tako tudi islam ne," je dejal in dodal, da so napadalci teroristi, ki zlorabljajo islam in s tem dejanjem povzročajo težave vsem muslimanom po Evropi.
"Treba je braniti svobodo izražanja in evropske civilizacijske norme. To pomeni, da je človeško življenje nedotakljivo in da nihče nima pravice presojati o krivdi nekoga, še posebej ne s tako brutalnim dejanjem, pobijanjem. Če so novinarji grešili v smislu, da so ravnali proti novinarskim, profesionalnim in etičnim normam, potem jih je treba kaznovati, a na za to primerne načine," je dejala novinarka časnika Dnevnik Ranka Ivelja.
O novinarski svobodi izražanja v Sloveniji pa so poudarili, da je ta pogosto, če ne celo stalno pod pritiskom politike ter različnih lobijev in kapitalskih centrov. A brez novinarjev marsikatera zgodba danes ne bi bila na sodišču, temveč bi bila še vedno skrita pod preprogo, je poudaril Stepišnik.
Med pobudniki shoda je bila tudi namestnica predsednika Komisije za preprečevanje korupcije Alma M. Sedlar, ki se precej posveča prav problematiki svobode izražanja. Kot je poudarila, je treba pokazati, da "novinarjev in svobode izražanja ne bo nobeno nasilje nikoli prestrašilo. Pokazati je treba podporo in pogum."
Protesta so se udeležili tudi nekateri politiki, med njimi nekdanji predsednik republike Danilo Türk in nekdanja predsednica vlade Alenka Bratušek, ki sta oba poudarila, da je s takšnim shodom treba obsoditi takšen dogodek, napad na temeljne človeške vrednote, to je pravico do življenja in svobode izražanja. Izrazila sta tudi sožalje svojcem žrtev in celotni Franciji.