Sobota,
10. 5. 2008,
10.27

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 10. 5. 2008, 10.27

8 let, 8 mesecev

"Nista sporni dve položnici, sporna sta ignoranca in beg pred odgovornostjo"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
"Nista sporni dve položnici, sporna sta ignoranca in beg pred odgovornostjo," je dogajanje zadnjih dni za Delo komentirala poslanka Lipe Barbara Žgajner Tavš.

Premier Janez Janša na opozorila o nevzdržnem položaju več kot 200.000 upokojencev še vedno odgovarja z veliko mero cinizma in minimizira problem revščine med upokojenci in posredno med drugimi ljudmi, ocenjuje Lipe Barbara Žgajner Tavš. "Nismo poskušali spodbuditi miloščine" Na vprašanje, ali je premier Janša že plačal položnice upokojenk, o katerih je Tavševa govorila v poslanskem vprašanju, odgovarja, da ni bil njen osnovni namen, da bi pri predsedniku vlade poskušala spodbuditi tovrstno miloščino.

"Sociala se nam brutalno ruši" "Namen mojega poslanskega vprašanja je bil opozoriti na nevzdržen socialni položaj več kot 200.000 upokojencev in prav toliko, če ne več drugih državljanov, ki prejemajo minimalne plače." Od predsednika vlade je želela dobiti odgovor, kakšna je dolgoročna politika reševanja socialnih stisk v državi. Pokojnine realno gledano namreč padajo, "sociala se nam brutalno ruši in nekdaj ponosna socialna Slovenija, ki je temeljila na solidarnosti, spreminja podobo v samopogubni kapitalizem".

"Janša se je za trenutek izgubil v lastni koleričnosti" Glede Janševega odgovora ocenjuje, da se je predsednik vlade "za trenutek izgubil v lastni koleričnosti in odreagiral na način, ki bi ga prej pripisala kakšnemu užaljenemu najstniku". Odgovor predsednika vlade je ponižujoč do vseh tistih, ki so ga opozorili na sramotno nizke mesečne prihodke, meni Tavševa. "In velika večina noče miloščine."

"Vlada se je odločila za odmik od socialne države" Upokojenci so sicer samo ena izmed kategorij ljudi, ki je socialno med najbolj ogroženimi, ocenjuje poslanka. "Zdajšnja vlada se je odločila, da bo naredila odmik od socialne države in si izoblikovala prioritete v ozkem krogu kapitalsko močnih posameznikov, ki so politično kompatibilni aktualni oblasti." Vlada je po njenem mnenju v preteklosti naredila tri ključne napake. Ena izmed teh je nedvomno davčna razbremenitev najbogatejšega sloja prebivalstva in dodatna obremenitev srednjega, ta ukrep pa je doletel tudi ljudi z najnižjimi prejemki.

"Kje se čuti gospodarska rast?" Glede uradnih statističnih podatki, ki kažejo, da se je življenjski standard v Sloveniji v zadnjih letih izboljšal, pravi, da se da s statistiko "zelo lepo manipulirati". "Janez Janša je eden najbolj spretnih politikov na tem področju." Če je Slovenija res zgodba o uspehu, kje se čuti gospodarska rast preteklega leta, se sprašuje poslanka. Ugotavlja, da je imela Slovenija najvišjo inflacijo na območju evra, najvišje podražitve in najnižje plače.

"Boljše preprečevanje spolnega nasilja nad otroci" Žgajner Tavševa je spregovorila tudi o spolnem nasilju nad otroki ter opozorila, da lahko strožje kazni pripomorejo ne samo k oblikovanju javnega mnenja in vrednot v družbi, ampak tudi k večji preventivi. Glede evidence pedofilov in bojazni o možnih zlorabah pa se sprašuje, "zakaj izhajamo s pozicije zaščite pedofila". Sicer pa celotni sistem celotni sistem pomoči žrtvam ne funkcionira interdisciplinarno. "Še posebej nedopustno je, da se danes v naši državi dogaja, da se sodni spori o zadevah, ki sodijo v sklop družinskih razmer, vlečejo pa več let."

"Tudi pod to vlado se je razbohotila korupcija" Kot predsednica parlamentarne komisije po zakonu o preprečevanju korupcije Žgajner Tavševa poudarja, da komisija v treh letih nad delom komisije za preprečevanje korupcije praktično ni imela pripomb. Prepričana je, da je istovetenje komisije z njenim predsednikom Dragom Kosom argument za vladno intenco po ukinitvi te komisije. "Tudi pod to vlado, so se razbohotili korupcija, klientelizem in kriminal," ocenjuje.

Je bil Jelinčič pod vplivom opojne substance? O ustanovitvi stranke Lipa in odhoda treh poslancev iz SNS pravi, da je ključna razlika med strankama v načelnosti politike, odprti komunikaciji in poštenem odnosu med sodelavci. "O v javnosti zelo odmevnih sporih znotraj stranke sem izvedela iz medijev. Zakaj in kdo se je odločil, da v zgodnjih jutranjih urah, morda tudi pod vplivom kakšne opojne substance sproži neresnice v medijih, niti ni pomembno. Pomembno je, da v taki skupini ni zaupanja in možnosti za dobro, pošteno delo."

Pripravljeni sodelovati v naslesnji koaliciji Stranka Lipa je nedvomno opozicijska stranka, pravi Tavševa, ki se sicer izogiba delitvam na dva pola. Lipa je sicer odprta za sodelovanje s tistimi, ki imajo dobre in pozitivne ideje. Na vprašanje, če bi bili po volitvah pripravljeni stopiti v kakršno koli vladno koaliciji, odgovarja pritrdilno, ""če lahko uresničujemo svojo vizijo, ideje in vsebino".