Petek,
19. 9. 2014,
17.21

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 19. 9. 2014, 17.21

8 let, 9 mesecev

Nekdanja tožilka zaupa fantom, ki jo varujejo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Počutim se dobro, saj fantom zaupam in vem, da obvladajo svoje delo, je povedala upokojena tožilka Jožica Boljte Brus, pred hišo katere je neznanec v ponedeljek odvrgel bombo.

Policija izvaja vse potrebne ukrepe, da bi zavarovala življenje tožilke in njenih bližnjih. Poleg tega, da intenzivno išče neznanega storilca, ki je odvrgel eksplozivno telo, zaradi katerega je na srečo nastala le materialna škoda, je namreč odredila tudi varovanje.

Varovali jo bodo toliko časa, dokler ne raziščejo dogodka in poskusijo izslediti storilca, tudi zato, ker obstaja bojazen, da bi neznani storilci dejanje ponovili. Boljte Brusova med sojenje Lončariču že bila varovana Zdaj že tri leta upokojena tožilka Jožica Boljte Brus, znana predvsem po svojem neizprosnem jeziku, ki je med letoma 1991 in 2004 vodila tudi posebno tožilsko skupino za pregon organiziranega kriminala, je v svoji karieri vodila precej odmevnih primerov.

Njene očitke sta tako poslušala nekdanji sekretar na gospodarskem ministrstvu Boris Šuštar in Boštjan Šoba, dosegla je obsodbo za morilce in ugrabitelje podjetnikov iz zadeve Sava. Vodila je tudi primer umora nekdanjega šefa črnogorskega podzemlja Veselina Jovovića - Vesa, pa tudi primer domnevnega tihotapljenja in pranja denarja, v katerem je bil obdolžen Josip Lončarič.

In ravno v času, ko se je na sodišču zagovarjal Lončarič, v letih 2001 in 2002, so tožilko Boljte Brusovo zaradi groženj enkrat že varovali policisti. Varovanje je bilo odrejeno za pol leta, Boljte Brusova pa je takrat povedala, da si človek za nekaj časa oddahne, potem pa varovanje postane veliko breme. Najprej si oddahneš, nato te bremeni, potem te je strah V času varovanja namreč izredno trpi intimno življenje. Ko gre človek v trgovino, so s teboj, ko greš na obisk, so s teboj. Po njenih besedah je zelo omejila obiske, saj ni hotela, da bi imeli prijatelji kakšne sitnosti. "Kdor misli, da je krasno, da imaš osebnega voznika, se moti," je pojasnila. Na srečo so bili otroci takrat še majhni, zato zanje to ni bilo stresno. Zdaj so že veliki, zato razumejo.

Najhuje bi bilo, je pojasnila, če bi omejitev gibanja občutili v najstniških letih. Kljub vsemu si tudi po prenehanju varovanja še lep čas povsem izgubljen in te je strah, je povedala Boljte Brusova. Bomba v Mariboru ranila sodnikovo ženo Groženj sodnikom in tožilcem v Sloveniji ni malo, na srečo pa so redki primeri, ko je ogroženo njihovo življenje. Varovanja so bili do zdaj deležni mariborski sodnik Konrad Rebernik, saj so mu na vrata hiše nastavili eksploziv, ki je hudo ranil njegovo ženo. Dolgo so varovali višjo državno tožilko Elizabeto Gyoerkoes, ko je potekalo sojenje obtoženim za napad na zdajšnjega poslanca, takrat novinarja Mira Petka.

Po petih letih se ne ve, kdo je odvrgel bombo pred hišo sodnice Turk Lukanove 7. novembra bo minilo natančno pet let, odkar je pred hišo okrožne sodnice Katarine Turk Lukan v Radovljici odjeknila eksplozija. Počilo je pod oknom sobe, v kateri je spala njena najstniška hči, ki je bila v eksploziji tudi lažje ranjena. Tudi njej so bili varnostniki, policisti v civilnih oblačilih z urada za varnost in zaščito, tesno za petami tako v službi kot v zasebnem življenju. Pet let po dogodku policija še vedno ni odkrila storilca.

"Ko sem pred leti delal raziskavo ogroženosti med sodniki, so navajali, da so kar navajeni verbalnih groženj različnih obdolžencev, ko pa gre za bombo, je to kar huda stvar. Gre za konkretno grožnjo, ki seveda vznemirja tistega, ki mu je bila namenjena," je za Planet Siol.net povedal psiholog Peter Umek s fakultete za varnostne vede.

Po njegovem mnenju bi lahko motiv iskali v maščevanju ali opozorilu kakšnega obsojenca, glede na dogodke zadnjih nekaj mesecev, ko ljudje ne zaupajo sodstvu, pa morda tudi kje drugje. Večje težave so po tistem, ko mine prvi šok "Večja težava se pojavi po tem, ko mine prvi šok. Takrat je ogrožena oseba v pričakovanju, čuječnosti, na določene zadeve se odzove drugače, kot bi se sicer, boji se za svoje življenje in življenje svojih bližnjih," je dejal Umek.