Torek,
15. 1. 2013,
6.57

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 15. 1. 2013, 6.57

8 let, 5 mesecev

Ne glede na umik standardov in normativov v Svizu ne odstopajo od stavke

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Čeprav je minister za izobraževanje Žiga Turk napovedal umik sprememb standardov in normativov v osnovnem in srednjem šolstvu, v Svizu ne bodo odstopili od stavke.

Le če bi vlada do ponedeljka odstopila, bi Sviz koordinaciji stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja predlagal prestavitev stavke, je povedal glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj. Štrukelj je namreč med sejo glavnega stavkovnega odbora komentiral tudi sporočilo ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport (MIZKŠ), v kateri je minister Žiga Turk napovedal umik spremembe standardov in normativov za osnovne in srednje šole.

"Iz tega sporočila ne vemo, ali to pomeni, da minister vztraja pri spremembi normativov za vrtce glede števila otrok v oddelkih in povečanih obremenitvah za vzgojiteljice in njihove pomočnice. Ne vemo tudi, kaj je za višje šole, za dijaške domove in otroke s posebnimi potrebami," je ogorčeno dejal Štrukelj. Prepričan je, da je Turk tako na nek način "zamrznil" spreminjanje standardov in normativov za čas politične krize v Sloveniji, za kar tudi v Svizu, kot pravi, ne vedo, kaj to "v resnici pomeni".

Stavka 23. januarja kljub vsemu bo A to ne vpliva na napoved in izvedbo stavke 23. januarja. Z umikom standardov in normativov za osnovne in srednje šole je minister, kot je Štrukelj razumel, rekel naslednje: "Do znižanja mase plač ne bomo prišli tako, da bomo dodatno obremenili učitelje in učiteljice v osnovnih in srednjih šolah, kar bi imelo za posledico odpuščanje in s tem privarčevanje dodatnih sredstev, ampak bomo prišli tako, da jim bomo znižali plače". To pa je po Štrukljevih besedah v nasprotju s tem, kar je vlada ponavljala "kot papagaj" zadnja dva meseca, zlasti minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič, ki je rekel, da vlada ne bo šla v znižanje plač, ker se je to že zgodilo spomladi.

Zdaj se Štrukelj sprašuje, ali to pomeni, da bo vlada na področjih, ki jih pokriva MIZKŠ, torej v osnovnem in srednjem šolstvu, ravnala drugače oz. šla v zniževanje plač, kot v celotnem ostalem javnem sektorju. "To bi pomenilo, da gre v pogajanja za spreminjanje kolektivne pogodbe za javni sektor, tako smo se znašli v deželi zmešnjav in ne vemo pri čem smo," je poudaril Štrukelj in dodal, da je zato več vprašanj kot odgovorov. Če se je minister Turk zdaj odločil, da bo znižal plače, naj pove, kako bo to storil, še doda.

Štrukelj: Za vse državljane bi bilo najboljše, če bi vlada takoj odstopila Glede na trenutno politično situacijo, v kateri je vlada v fazi razpadanja, Štrukelj meni, da bi bilo za vse državljane najboljše, če bi vlada odstopila takoj in s tem omogočila razreševanje politične krize. Če bi to storila do ponedeljka, potem bi Sviz na koordinaciji stavnih odborov sindikatov javnega sektorja v četrtek zagovarjal stališče, da se stavka prestavi. Kajti v situaciji, ko nimate polno veljavnega sogovornika, ni smiselno izvajati najbolj radikalnega pritiska, ki ga imajo sindikati na razpolago, je prepričan.

Od nove vlade bi pričakovali, da se je pripravljena pogovarjati o masi plač za letošnje leto, posledično bi to pomenilo napoved rebalansa proračuna.

Ne glede na vse, so v Svizu po Štrukljevih besedah prepričani, da stavka bo. Šole in vrtci bodo tako zaprti, zelo omejene bodo kulturne dejavnosti, stavkali bodo v raziskovalnih inštitutih in podobno bo na večini fakultet oz. univerzah.