Torek,
23. 12. 2008,
15.56

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 23. 12. 2008, 15.56

9 let, 3 mesece

NČR razsodilo proti Berlecu, Lasbaherju, Travnu, Šurli in Karneža Cerjakovi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Novinarsko častno razsodišče je na seji 11. decembra ugotovilo, da sta odgovorni urednik Demokracije Metod Berlec in odgovorni urednik Slovenskega tednika Andrej Lasbaher kršila novinarski kodeks.

Kot so zapisali v Društvu novinarjev Slovenije, sta kršila 9. člen kodeksa, ki določa, da so plagiati nedopustni.

Prijavo proti Berlecu in Lasbaherju je posredoval bralec Boris Vezjak, NČR pa mu je pritrdilo. Vezjak se je skliceval na besedilo z naslovom Mali veliki mož v škripcih, v katerem naj bi urednik Demokracije dele svojega besedila prepisal iz prispevka novinarja Gregorja Kovačiča z naslovom Kučana lovijo srbski arhivi, ki je bil objavljen v časniku Slovenski tednik.

NČR: Novinar se mora pod svoje delo podpisati s pravim imenom V zvezi s psevdonimi je Novinarsko častno razsodišče (NČR) sprejelo posebno izjavo, v kateri navaja, da mora novinar za svoj javno objavljeni prispevek pred javnostjo prevzeti odgovornost in se pod svoje delo podpisati s pravim imenom. Psevdonimi so po njihovo dopustni v izjemnih primerih, ko bi avtorju zaradi njegovega pisanja grozila nevarnost.

Novinarski kodeks je po navedbah NČR prav tako kršil odgovorni urednik informativnega in športnega programa na Kanalu A Bojan Traven. Občina Železniki mu je očitala, da je v oddaji Svet objavil prispevek z naslovom Dokumenti o delitvi humanitarne pomoči v občini Železniki, v katerem so bile "napačne, nepopolne in nepotrjene informacije".

Kot ocenjujejo na NČR, avtor točnosti informacij ni preveril, odziva na občini ni iskal, prav tako pa na slednje ni opozoril gledalcev. Poleg tega je z objavo pojasnil tri dni pozneje večkrat pod vprašaj postavil delo občinske uprave, navajajo z razsodišča. S tem je po njihovem mnenju kršil 1., 2. in 3. člen novinarskega kodeksa.

NČR je kršitev kodeksa ugotovilo tudi v primeru Franci Perčič proti novinarju Slovenskega tednika Gregorju Kovačiču in odgovornemu uredniku Lasbaherju ter v primeru Perčič proti novinarki Reporterja Biserki Karneža Cerjak in odgovornemu uredniku Silvestru Šurli.

Pritožnik Perčič v tem primeru zavrača navedbo novinarke, da je bil član Udbe. Kot trdijo na NČR, Karneža Cerjakova te informacije ni preverila niti pri Perčiču niti v Arhivu RS. Poleg tega novinarka bralcev ni opozorila na nepreverjenost informacij, so še zapisali na razsodišču.

Berlec: Vezjakova prijava in razsodba NČR politično motivirani "Očitno Borisa Vezjaka in Novinarsko častno razsodišče moti, ker smo v Demokraciji razkrili, zakaj si je nekdanji predsednik republike in zadnji predsednik Zveze komunistov Slovenije Milan Kučan tako močno prizadeval, da Janševa vlada ne bi dobila še enega mandata," je v odzivu na razsodbo NČR zapisal odgovorni urednik Demokracije Metod Berlec.

Kot je prepričan Berlec, lahko po stališču NČR in Vezjaka samo mediji, ki so naklonjeni tranzicijski levici, pišejo podobno in o istih temah, njihove zgodbe pa so si podobne "kot jajce jajcu". "Glede na to, da je Vezjak član Liberalne akademije, ki je povezana z LDS, je jasno, da gre pri njegovi prijavi za politično motivirano dejanje in poskus blatenja nekoga, ki piše in razmišlja drugače kot on," meni urednik Demokracije.