Sreda,
25. 9. 2013,
12.51

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 25. 9. 2013, 12.51

9 let

Največ Slovencev ima do službe manj kot pet kilometrov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Slovenci se zelo redko odpravimo na delovno mesto z javnim prevozom, saj se z avtobusom vozi 2,8 odstotka vprašanih, z vlakom pa le dva odstotka, kažejo rezultati javnomnenjske raziskave Episcentra.

V času, ko še odmevajo aktivnosti ob evropskem tednu mobilnosti in se je izkazalo, da je najpogostejše prevozno sredstvo do delovnega mesta avtomobil – četudi gre za kratke razdalje, javnomnenjska raziskava, ki jo je Episcenter opravil v septembru, ta dejstva tudi potrjuje.

Na kakšen način običajno prihajate na delo?

Na zastavljeno vprašanje so odgovarjali zgolj tisti, ki so zaposleni, in rezultati kažejo, da se z avtomobilom na delovno mesto pripelje 71,6 odstotka ljudi, s kolesom 11,4 odstotka, peš pa 6,7 odstotka. Medtem ko je javni prevoz v ozadju, saj se z avtobusom vozi 2,8 odstotka vprašanih, z vlakom pa le dva odstotka. Medtem pa 3,5 odstotka vprašanih dela od doma.

Kako daleč prihajate na delo?

Najpogostejši odgovor na zastavljeno vprašanje je bil manj kot pet kilometrov (37 odstotkov), sledi odgovor med petimi in desetimi kilometri (25 odstotkov), med desetimi in 20 kilometri (18 odstotkov), 13 odstotkov do delovnega mesta prevozi med 20 in 30 kilometri, najmanj – sedem odstotkov – pa prevozi več kot 50 kilometrov.

Anketiranci so odgovorili še na vprašanje, katero prevozno sredstvo uporabljajo glede na oddaljenost službe od doma. Rezultati kažejo, da je najpogostejše prevozno sredstvo v vseh razdaljah avtomobil – tudi v razdalji do pet kilometrov, kjer se z avtomobilom na delovno mesto pripelje kar 45 odstotkov vprašanih.

Večina občin je bivalnih

Po zadnjih dostopnih podatkih Statističnega urada (Surs) je v Sloveniji skoraj 394 tisoč medobčinskih delovnih migrantov ali nekaj več kot polovica delovno aktivnega prebivalstva. Iz sosednjih držav pa dnevno prihaja na delo v Slovenijo okoli 2.250 tujcev. Medobčinski delovni migranti so sicer osebe, katerih občina prebivališča ni hkrati tudi občina njihovega delovnega mesta.

Če je število delovnih mest v posamezni občini vsaj za 16 odstotkov večje od števila delovno aktivnih prebivalcev, potem taka občina spada med izrazito delovne občine. Ob koncu leta 2011 je bilo med take občine uvrščenih naslednjih 15 občin: Trzin, Murska Sobota, Šempeter - Vrtojba, Ljubljana, Nazarje, Kidričevo, Lenart, Celje, Maribor, Zreče, Novo mesto, Gornja Radgona, Ptuj, Velenje in Nova Gorica.

Med izrazito delovnimi občinami je kot zaposlitveno zelo privlačna in še posebej izstopa občina Trzin. Po statističnih podatkih je imela v letu 2011 triinpolkrat več delovnih mest, kot je bilo delovno aktivnih prebivalcev s prebivališčem v tej občini.