Sobota,
26. 4. 2008,
16.54

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 26. 4. 2008, 16.54

8 let, 6 mesecev

Na Treh kraljih v znamenju Festivala miru

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Udeleženci Festivala miru so se s Treh kraljev nad Slovensko Bistrico odpravili do Osankarice, ki velja za poslednje bojišče Pohorskega bataljona.

Prireditve se je udeležil in zbrane nagovoril tudi obrambni minister in predsednik DeSUS Karl Erjavec. Erjavec o pomenu partizanstva in Maistra Erjavec je zbrane nagovoril s tovarišicami in tovariši ter dodal, da ne razume tistih, ki se takšnega naslavljanja sramujejo. Poudaril je velik pomen slovenskega partizanstva za obstoj slovenskega naroda, pa tudi generala Maistra in borcev v slovenski osamosvojitveni vojni. Slovenci smo po njegovih besedah vselej bili miroljuben narod, saj nikoli nismo nikogar napadali in še danes slovenski vojaki odhajajo na mirovne operacije, a je zgodovina dokazala, kaj smo pripravljeni žrtvovati, če nas kdo napade.

"Slovenski narod je velik narod"

"Slovenski narod je velik narod, ki danes predseduje vsej Evropski uniji, česar si pred 18 leti nismo znali niti predstavljati. Takrat so nekateri razlagali, da bomo jedli travo in da nimamo prihodnosti, danes pa smo ponosen narod v družbi zmagovite koalicije," je dejal Erjavec, ki je nato dodal, da kljub dobremu delu vlade danes z vsem še vedno ne more biti zadovoljen, pri čemer je izpostavil predvsem preveč neenakomerno delitev bogastva in predvsem socialno ogrožene upokojence.

Poleg Erjavca je zbrane pozdravila tudi županja Slovenske Bistrice Irena Majcen, med ostalimi pa sta spregovorila tudi zgodovinar Marjan Žnidarič in Šarhova pravnukinja Barbara Šarh. Na slovesnosti so med drugim nastopili Orkester Slovenske policije, moški pevski zbor Slava Klavora, vokalna skupina Spominčice, recitirala pa je igralka Jerca Mrzel.

Narodni heroj Alfonz Šarh V slovensko zgodovino je 8. januar 1943 zapisan kot dan, ko je v pohorskem snegu pod streli nemških vojakov obležalo mrtvih vseh 69 borcev Pohorskega bataljona. Med njimi so bili tudi Šarhovi, oče Alfonz in njegovi trije sinovi, doma iz Lobnice nad Rušami. Alfonz Šarh je bil leta 1953 razglašen za narodnega heroja, njegovi potomci pa še zdaj vsako leto obiščejo tudi slovesnost na Osankarici.