Četrtek,
15. 1. 2009,
15.35

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 15. 1. 2009, 15.35

9 let, 3 mesece

Na ministrstvu za kulturo še zbirajo informacije o Blejskem otoku

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Z ministrstva za kulturo so v odzivu na sredin poziv blejskega občinskega odbora stranke Zares glede sporazuma o Blejskem otoku sporočili, da njegovo ozadje in potek priprave še raziskujejo.

Kot so pojasnili, je šlo za interno gradivo, sprejeto v času tehnične vlade. Zaradi številnih nejasnosti še nimajo odgovorov. Sporočili so še, da bodo stališča ministrstva in ministrice Majde Širca posredovali javnosti takoj, ko bodo pridobili podrobnejše informacije. Zares: Sporazum je nezakonit V blejskem občinskem odboru stranke Zares so v sredo pozvali vlado in ministrstvo za kulturo, da čim prej razrešita "nezakonito stanje ter nesakralne objekte oddata v upravljanje javnemu zavodu". Prepričani so namreč, da je sporazum, s katerim je Cerkev postala lastnica vseh nepremičnin na Blejskem otoku, nezakonit.

Predsednik občinskega odbora stranke Zares Matjaž Erjavec je istega dne sporočil, da bi bila razveljavitev sporazuma, sklenjenega oktobra lani, upravičena že zaradi kršitve 19. člena zakona o stvarnem premoženju, države, pokrajin in občin. Še posebej pa je po njegovem mnenju zaskrbljujoče dejstvo, da so bile s sklenitvijo sporazuma zavestno neupoštevane in negirane pravnomočne odločitve slovenskih sodišč.

Spomnimo: Ministrstvo za kulturo je v denacionalizacijskem postopku leta 2001 zavrnilo zahtevek blejske župnije po vrnitvi otoka v naravi, vendar je po pritožbi upravno sodišče razsodilo v prid župniji. Nato se je ministrstvo pritožilo na vrhovno sodišče, ki je leta 2006 pravnomočno odločilo, da se župniji vrne cerkev z župniščem, ne pa tudi otok in nesakralni objekti na njem.

Na odločitev vrhovnega sodišča se je župnija pritožila na ustavno sodišče, ki pa je pritožbo zavrnilo leta 2007. Župnija se je nato obrnila še na evropsko sodišče za človekove pravice, a še preden se je na njem začela obravnava, je bivši minister za kulturo Vasko Simoniti ob zaključku svojega mandata, oktobra lani, z župnijo oziroma ljubljansko nadškofijo sklenil sporazum, s katerim ji je v last in posest predal vse objekte na otoku, zemljišča pa oddal v brezplačni najem in upravljanje.