Gašper Lubej

Sreda,
12. 5. 2010,
14.16

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 12. 5. 2010, 14.16

9 let

Na črni listi podjetij ni Ram Investa

Gašper Lubej

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Čeprav je premier Pahor napovedal, da bo podjetje Ram Invest uvrščeno na črno listo podjetij, ki ne smejo poslovati z državo, se to ni zgodilo, ker vlada za to še ni našla pravne podlage.

Iz kabineta predsednika vlade smo po skoraj dveh tednih vendarle dobili nekoliko konkretnejše odgovore na vprašanja o sporni uvrstitvi Ram Investa na črno listo: "Podjetje Ram Invest zaenkrat ni na tako imenovani črni listi, saj vlada preučuje pravne možnosti glede zadeve," so sporočili iz Pahorjevega kabineta. Dodajajo, da pravne rešitve iščejo ministri po navodilu premiera. Pahorjeva napoved uvrstitve na črno listo SiOL je več vprašanj na Pahorjev kabinet naslovil po tem, ko je predsednik vlade ne nedavni novinarski konferenci dejal: "Ker nam pogodbenik ni dopustil, da bi pogodbo razkrili javnosti, sem se odločil, da v skladu z 21. členom uvrstimo njegovo podjetje na črno listo." Gre za podjetje Igorja Jurija Pogačarja, ki oddaja prostore Nacionalnemu preiskovalnemu uradu. Pahor se je za uvrstitev na črno listo odločil, ker Ram Invest noče razkriti pogodbe s Hypo Leasingom, vlada pa tako ni mogla dokazovati gospodarnosti najema prostorov.

Šoltes ne vidi pravne podlage

Glede na premierovo omembo 21. člena nas je zanimalo, člen katerega zakona, uredbe ali pogodbe je imel v mislih. Kabinet odgovarja, da gre za 21. člen zakona o vladi. Toda ta člen ne more biti pravna podlaga za uvrstitev na črno listo, saj govori le o načinu dela vlade, denimo o tem, kdaj lahko vlada sprejme kakšno uredbo ali odlok.

Predsednik računskega sodišča Igor Šoltes je nedavno za SiOL povedal, da vlada ali predsednik vlade nima pravice uvrstiti nekega podjetja na črno listo brez predhodne odločitve sodišča ali državne revizijske komisije.

Pahor ne komentira mnenja predsednika računskega sodišča Zato nas je zanimalo, kako predsednik vlade komentira stališče Igorja Šoltesa, ki je tudi opozoril, da je prepoved poslovanja z državo možna le na podlagi zakona o javnih naročilih, če je podjetje v postopku javnega naročanja sporočilo neresnične in zavajajoče podatke. To mora pravnomočno ugotoviti Državna revizijska komisija. Druga možnost je na podlagi zakonodaje o odgovornosti pravnih oseb, ko sodišče v postopkih ugotavljanja odgovornosti podjetij kot stransko kazen določi, da je podjetju za določen čas prepovedano poslovati z državo. V Pahorjevem kabinetu so nam odgovorili, da Šoltesevega mnenja ne komentirajo.