Nedelja,
5. 12. 2010,
8.38

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 5. 12. 2010, 8.38

9 let, 2 meseca

Mussomeli zanikal vohunjenje diplomatov ZDA v Sloveniji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Ameriški veleposlanik v Ljubljani Joseph Mussomeli je zanikal, da so ameriški diplomati v Sloveniji zato, da bi vohunili.

Tako se je veleposlanik v pogovoru za TV Slovenija odzval na v četrtek razkrito depešo State Departmenta, ki vsebuje navodilo diplomatom ZDA o zbiranju podatkov o slovenskih voditeljih.

Mussomeli: Pri depeši gre za izseke, ne celotno sliko "Diplomati ne vohunijo. To bi bilo popolnoma neprimerno," je v pogovoru dejal Mussomeli. V zvezi z depešo je dejal tudi, da gre za izseke, ne celotno sliko.

"Vse je treba vedno obravnavati v kontekstu. To so izseki, ne celotna slika. Če film traja več ur, lahko dajo sekundni izseki izkrivljen vtis," je dejal.

"Če pa je depeša pristna, je nisem prebral in v svoji 30-letni diplomatski karieri še nisem videl česa podobnega. In tudi, če je res, kar piše v njej, sam tega ne bi počel, niti tega ne bi dovolil početi podrejenim," je dejal ameriški veleposlanik.

Domnevno naj bi obstajalo nekaj sto depeš Na vprašanje, kaj lahko v depešah, ki jih razkriva spletna stran WikiLeaks, v Sloveniji še pričakujemo in koliko jih je, pa je Mussomeli odgovoril, da jih je domnevno nekaj sto. "Obravnavajo lahko vsako zadevo, ki je pomembna za državo: Afganistan, Nato, Srednjo Evropo, Balkan, gospodarske zadeve. O posledicah ali točnosti ne morem ugibati," je dejal.

Mussomeli predvideva, da bodo odnosi ostali enaki Sicer pa Mussomeli predvideva, da depeše ne bodo prinesle "trajne škode" v odnosih med Slovenijo in ZDA.

Zbirali naj bi podatke o slovenskih državljanih Depešo State Departmenta, ki vsebuje navodilo ameriškim diplomatom o zbiranju podatkov o slovenskih voditeljih, je v četrtek objavil britanski časnik Guardian. Pod dokumentom z datumom 16. junij 2009 je podpis "Clinton", gre pa za direktivo o zbiranju obveščevalnih podatkov o ljudeh, posebej za Slovenijo.

Guardian je objavil podobni direktivi tudi za Madžarsko in Romunijo. Med podatki, ki jih je potrebno zbirati o osebah, povezanih s Slovenijo, so glede na razkrito depešo takšni, ki so splošno dostopni, vendar pa tudi drugi. Med njimi številke kreditnih kartic.