Petek,
3. 10. 2008,
16.03

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 3. 10. 2008, 16.03

9 let

Ministrstvo za javno upravo zavrača očitke glede plač v SV

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Ministrstvo za javno upravo zavrača očitke glede plač v Slovenski vojski (SV), ki so jih v četrtek izrekli sindikalni predstavniki.

Po navedbah ministrstva za javno upravo ne drži navedba sekretarja republiškega odbora Sindikata državnih in družbenih organov Slovenije (SDDO) Draga Ščernjaviča, da so simulacije plač vojakov, ki jih je delalo ministrstvo za javno upravo, zaradi padca dodatka za stalnost in minulo delo z 0,5 odstotka na 0,33 odstotka, prizadele množico zaposlenih.

"V vsakem primeru je zagotovljeno varovanje plače" Kot pojasnjujejo, je v vsakem primeru zagotovljeno varovanje plače v skladu s predpisi, ki so se uporabljali do prvega obračuna plač po novem plačnem zakonu. Pa tudi ustavno sodišče, ko je presojalo o ustavni pritožbi sodnikov, ni problematiziralo višine samega dodatka za delovno dobo, ampak je zahtevalo varovanje plače sodnikov ob prehodu v nov plačni sistem. Enako varovanje plače pa je uporabljeno za javne uslužbence, torej tudi za vojake.

"Kolektivno pogodbo je podpisal tudi Ščernjavič"

Ministrstvo ob tem poudarja, da je višina dodatka za delovno dobo in dodatka za stalnost rezultat pogajanj o kolektivni pogodbi za javni sektor in usklajevanja zakona o sistemu plač v javnem sektorja. Kolektivno pogodbo, ki v svojem 35. členu določa dodatek za delovno dobo za javne uslužbence v višini 0,33 odstotka za vsako dopolnjeno leto delovne dobe, pa je ob 20 reprezentativnih sindikatih javnega sektorja v imenu SDDO podpisal tudi Ščernjavič.

Podobno je tudi z 52. členom zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki določa, da "znaša dodatek za stalnost uradnikom s posebnimi pooblastili, pod pogoji določenimi v posebnih predpisih, po začetku izplačila plač po tem zakonu, enak odstotek, kot bo določen za dodatek za delovno dobo". Ta rešitev velja tudi za vojake, končno pa jo je podprl tudi omenjeni sindikat, navajajo na ministrstvu. Pobuda SDDO za oceno ustavnosti 25. in 52. člena zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki se nanašata na dodatek za delovno dobo in dodatek za stalnost, jih zato čudi.

"Za nepreglednost dokumentov je kriva SV"

Ministrstvo za javno upravo se je odzvalo tudi na Ščernjavičeve trditve o nepreglednosti dokumentov, zaradi katerih naj bi v SV prišlo do velikega števila pritožb. Poudarjajo, da je obliko in vsebino dokumentov določila SV, "zato mora slehernemu zaposlenemu, po potrebi, razložiti njihovo vsebino", k temu jo zavezujejo tudi sklepi vlade. Oblika in vsebina dokumentov, ki jih je pripravila SV, namreč ni enaka vsebini in obliki, ki jo je predlagalo ministrstvo za javno upravo.

Ob koncu ministrstvo izraža podporo razgovoru med sindikatom in vodstvom generalštaba SV, kjer so se "dogovorili, da generalštab opravi analizo nastalih razmer in njene izsledke predstavi sindikatu". To je, dodajajo, popolnoma skladno z odgovornostjo delodajalca za prehod na nov plačni sistem.

"Celotni učinki novega sistema bodo vidni šele marca 2010"

Zavračajo Ščernjavičevo trditev, da se materialni in socialni položaj vojakov z novim plačnim sistemom ni izboljšal. Soglašajo pa, da bo to potrebno dokazati z analizo "nastalih razmer", ki jo bo opravilo vodstvo generalštaba SV. Da so zaposleni "pričakovali mnogo več" pa po njihovi oceni verjetno izhaja iz dejstva, da v SV vojakom niso dovolj jasno predstavili, da se bodo celoviti učinki novega plačnega sistema izkazali šele 1. marca 2010, ko bodo dejansko odpravljena vsa plačna nesorazmerja.

"Če bi MORS zahteval, bi naredili dodatne preverbe" Ob navedbah predsednika konference sindikata ministrstva za obrambo Stanislava Konde, da niti ministrstvo za javno upravo niti ministrstvo za obrambo nista pristopila k izračunu posledic prevedbe v nov plačni sistem za nekatera delovna mesta, zagotavljajo, da so sami naredili vse potrebne prevedbe. Če bi ministrstvo za obrambo to zahtevalo, pa bi lahko naredili tudi dodatne izračune, so zapisali.

"Izračune bi moral pripraviti MORS"

Ker je obrambno ministrstvo vztrajalo, da uredbo o uvrščanju formacijskih dolžnosti in nazivov v Slovenski vojski v vladni postopek vložijo sami, bi moralo zagotoviti tudi pripadajoče izračune. Vse izračune bi lahko izvedli tudi na podlagi simulacije, ki je za vse uporabnike proračuna na spletnih straneh ministrstva za javno upravo na voljo že od začetka julija letos.

"Stari dodatki se prevedejo v osnovno plačo" Glede ukinjanja dodatkov vojakom pa odgovarjajo, da se vsi dodatki, navedeni v 49. b členu zakona o sistemu plač v javnem sektorju, prevedejo v osnovno plačo, kar pomeni, da njihova ukinitev nikakor ne pomeni "prikrajšanja" zaposlenih. Novi dodatki, ki se bodo uporabljali v novem plačnem sistemu, pa so določeni v kolektivni pogodbi za javni sektor in se bodo uporabljali tudi v SV.

"S primerljivostjo so se strinjali vsi reprezentativni sindikati" Ministrstvo ob koncu zavrača tudi dvome v primerljivost poklica vojaka s poklici policista in gasilca. Poudarja, da so se z omenjeno primerljivostjo strinjali vsi reprezentativni sindikati, ki zastopajo uradnike s posebnimi pooblastili, zato so bila delovna mesta policist, vojak, carinik, paznik in gasilec tudi uvrščena v enak - 21. plačni razred.