Ana Rupar

Četrtek,
6. 11. 2014,
15.12

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 6. 11. 2014, 15.12

8 let, 9 mesecev

Lahko študent brezposelnih staršev ostane pred vrati študentskega doma?

Ana Rupar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Študenti za bivanje v domovih in pri zasebnikih potrebujejo izjavo poroka o prevzemu dolga. To je lahko le nekdo s stalnim dohodkom. In kdo lahko krije študenta, če so njegovi straši brezposelni?

Na naše uredništvo se je obrnil študent, ki se je prek Študentskega doma Ljubljana prijavil na razpis za subvencionirano bivanje pri zasebnem najemodajalcu. Na razpisu je bil sprejet, ko pa je dobil napotnico za podpis pogodbe, ga je presenetila zahteva, da potrebuje poroka o prevzemu dolga.

Brezposelni starši ne morejo biti porok Če študent želi bivati v študentskem domu ali pri zasebnem najemodajalcu ter za to uveljaviti subvencijo, mora pri podpisu pogodbe priložiti izjavo poroka, ta pa je lahko vsak državljan EU, ki ima redne, obdavčljive prihodke. Torej: - redno zaposlena oseba, - samostojni podjetnik, - kmetovalec, - upokojenec.

Ne more pa biti brezposelna oseba oziroma nekdo, ki je odvisen zgolj od socialne podpore. Kdo je lahko torej porok študentu, čigar starši so trenutno brez rednega, obdavčljivega dohodka? V Študentskem domu Ljubljana so nam pojasnili, da je v tem primeru porok lahko center za socialno delo. "Kar nekaj takih primerov imamo," nam je pojasnil Igor Brlek iz Študentskega doma Ljubljana.

Razmeroma kratek rok za ureditev vse dokumentacije Študent nas je opozoril tudi na razmeroma kratek rok, v katerem morata on in najemodajalec pri študentskem domu podpisati pogodbo. Časa imata namreč pet dni – dnevi so točno določeni za vsakega kandidata posebej, v tem času pa mora: - študent dvigniti priporočeno pošto - študent najti poroka, - porok mora pridobiti soglasje delodajalca (samostojni podjetnik priloži informativni izračun dohodnine za preteklo leto, Kmetovalec dokazilo o katastrskem dohodku, upokojenec potrdilo o izplačilu pokojnine, ki ga dobi na ZPIZ), - porok mora svoj podpis overiti na upravni enoti ali pri notarju, - študent in najemodajalec najti skupen termin, saj morata pogodbo podpisati sočasno.

Brlek nam je pojasnil, da so kratki roki v prid študentom, ki želijo imeti te stvari urejene čim prej, "še posebej tisti, ki čakajo na sobo v študentskem domu in je za njih podpis pogodbe obenem tudi dan vselitve".

Pojasnil je še, da so roki okvirni, kar pomeni, da v primeru, da študent v tem času ne more urediti vseh dokumentov, to lahko pod določenimi pogoji uredi naknadno v osmih dneh po podpisu pogodbe. Mogoč je tudi odlog vselitve, a jih mora študent o tem obvestiti po elektronski pošti.

Skratka, študent zaradi kratkih rokov ali brezposelnih staršev ne bi mogel ostati pred vrati študentskega doma.