Ponedeljek, 14. 7. 2014, 14.35
9 let
Lahko prepričljiv poraz na volitvah Jankoviću prepreči župansko zmago v Ljubljani?

Rezultati nedeljskih volitev poleg Državljanske liste in Slovenske ljudske stranke od strank zadnjega mandata pred vrati državnega zbora puščajo tudi Pozitivno Slovenijo.
Zoranu Jankoviću po majskem vnovičnem prevzemu stranke, potem ko je na kongresu premagal premierko Alenko Bratušek, rezultat pa je bil cepitev na dve struji in pozneje samostojni stranki, ni uspelo prebiti zahtevanega parlamentarnega praga.
Podpora Jankovićevi politični ponudbi s slabimi tremi odstotki prejetih glasov na državni ravni je dobesedno skopnela, gledano v odstotkih je namreč zbral le dobro desetino glasov v primerjavi z volitvami leta 2011.
Županske volitve bodo 5. oktobra. Kaj torej prepričljiv poraz pomeni za Zorana Jankovića, za njegovo politično prihodnost na državni in na lokalni ravni?
Pa tudi, ker je imel ljubljanski župan na voljo še drugačen scenarij, to je vrnitev na predsedniško mesto na primer tri mesece pred volitvami, kar verjetno ne bi vodilo v razpad stranke, dodaja Kovač.
Razlog za to je zmožnost volivcev, da razlikujejo, kdo je kot politik primeren za lokalno in kdo za nacionalno raven, dodaja.
Jankovića bi po njegovem utegnili na lokalni ravni podpreti tudi določeni centri moči, ki so mu odrekli podporo na nacionalni ravni.
Drugače je z njegovim županskim političnim udejstvovanjem, pravi Pribac.
"Njegov ugled med občani Ljubljane je bistveno večji kot drugje v Sloveniji, saj so zanje dosežki njegovega županovanja, ki ga že vpisujejo med najpomembnejše župane Ljubljane, vsakodnevno otipljivi. Njegov uspeh na lokalnih volitvah lahko bolj kot protikandidati ogrozijo njegove pravne prigode."
Vendar tudi pravni zapleti za Jankovića ne bi smeli biti usodni, meni Pribac, "saj je standard, ki ga je glede tega uveljavil Janez Janša, tako nizek, da v kratkem času, ki nas še loči od lokalnih volitev, Jankoviću daje dovolj manevrskega prostora."
"Vsekakor pa bi – glede na sodne postopke in finančne težave njegovih podjetij – poraz na županskih volitvah bi za Jankovića lahko pomenil celo hujši udarec, kot je bil udarec, ki ga je za Janšo pomenila pravnomočna sodba v primeru Patria," pravi Kovač. Glede napovedi ostaja previden, sploh ker ni jasno, kdo bo Jankoviću na županskih volitvah stal naproti in kakšne bodo politične razmere jeseni.
Da se Janković že zdaj pripravlja na županske volitve, po besedah Pribca dokazujeta njegov predvolilni slogan 'Pošteno' in zavrnitev sklenitve koalicije z že obsojenim koprskim županom Borisom Popovićem.
"Prva, po kateri bo Janković ohranjal prestolnico še naprej kot nekakšen svoj 'fevd', kot je bil očitno tihi dogovor z nekdanjimi podporniki z magistrata in odhajajočo vlado po lanskem poročilu KPK, in se še naprej predstavljal kot nekakšen novodobni Hribar."
Druga možnost so skrite rezerve med volivci, ki bi jih lahko še imel aktualni župan v Ljubljani, a jih v nedeljo ni bilo na volišča. "Kljub temu mislim, da je Jankovićev imidž tudi na njegovem domačem dvorišču doživel hud udarec."
Vendar je vprašanje, dodaja Maver, "ali si nova vlada lahko privošči tak ljubljanski 'fevd'. Njegova 'ukinitev' je postala z včerajšnjim dnem nedvomno lažja. Do zdaj namreč ni bilo gotovo, ali ljubljanski župan po razkolu v Pozitivni Sloveniji še razpolaga z upoštevanja vredno volilno bazo ali ne. Odgovor včerajšnjega večera je, da ne, kar ga je naredilo bolj ranljivega."