Petek,
16. 7. 2010,
11.23

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 16. 7. 2010, 11.23

8 let, 8 mesecev

Kračun: "Naša želja ni kritizirati države, temveč jo spreminjati"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Za sojenje voznikom, ki povzročijo prometno nesrečo, posebno tiste, ki se končajo s smrtjo, ni treba spreminjati zakonov, dovolj bi bilo spremeniti sodni red.

A ministrstvo pripravlja spremembe zakona. Pravosodni minister Aleš Zalar je žalujočim staršem in sorodnikom že lani obljubil, da se bo zavzel, da bodo sojenja povzročiteljem hudih nesreč na sodiščih obravnavali prednostno. "Ker je pri nas običajno, da povzročitelji sedejo na zatožno klop šele po petih letih, bolečina najbližjih nikakor ne more izginiti, saj jo na sodiščih tudi vedno znova podoživljajo," je na dolgotrajne sodne postopke opozoril predsednik zavoda Varna pot Robert Štaba, ki je opozoril tudi na to, da ne bi bilo treba spreminjati nikakršnih zakonov, temveč le spremeniti sodni red. To pa je v pristojnosti ministra za pravosodje, ki bi lahko obvestil predsednike sodišč in jim to spremembo naložil.

Lipnik: "Povzročitelja za vedno s ceste"

"Sistem je popolnoma zatajil, kaj to pomeni, pa ve vedno več ljudi. Morilci naših otrok živijo dalje, medtem ko je v družini, ki se ji zgodi tragedija, na preizkušnji tudi zakon, tako da voznik dejansko uniči najmanj tri življenja. Ustvariti bi bilo treba sistem, ki bi voznika, ki povzroči tako hudo prometno nesrečo, za vedno odstranil s ceste," je bil na tiskovni konferenci Zavoda Varna pot jezen Damjan Lipnik, oče, ki je leta 2005 v hudi prometni nesreči na Celovški cesti izgubil 17-letnega sina Nejca. Pet let je čakal na sojenje, oba voznika so obsodili na nekaj več kot tri leta zapora, a zadeva zaradi pritožb še zdaleč ni končana. "Naša želja ni kritizirati države, temveč jo spreminjati," pravi Lojze Kračun, oče 24-letnega Petra, ta je skupaj s prijateljicama umrl na Celjskem pred devetimi meseci. "V tem času se ni naredilo nič, kljub obljubi po prednostnem reševanju na sodišču in kljub neizpodbitnemu dejstvu, da je bil voznik pijan, še vedno zbirajo dokaze," je razočaran Kračun. "Nam bolečine še ni uspelo predelati," s solznimi očmi dodaja njegova žena Marjana.

O lepotnem popravku v sodnem redu smo povprašali tudi na ministrstvo za pravosodje, a tam odgovarjajo, "da na področju najhujših dejanj v prometu, ki so opredeljena kot kazniva dejanja, ministrstvo v okviru novele kazenskega zakonika proučuje tudi ustreznost opredelitve t. i. prometnih kaznivih dejanj in bo v zvezi s tem po potrebi predlagalo ustrezne spremembe". Prepričani so, da lahko stranke že po zdajšnjem zakonu o varstvu pravice do sojenja brez nepotrebnega odlašanja vložijo pisno nadzorstveno pritožbo, o čemer odloča predsednik sodišča.