Hrvaška premierka Jadranka Kosor je pozdravila odločitev slovenskih volivcev, ki so v nedeljo na referendumu podprli arbitražni sporazum o načinu urejanja meje med Slovenijo in Hrvaško.
Gre za novo stran ne le v odnosih med državama, temveč tudi za sporočilo, ki bo opogumilo vse države v regiji, je dejala. Poudarila je, da sta v telefonskih pogovorih s predsednikom slovenske vlade Borutom Pahorjem po referendumu sklenila, da je zdaj pravi čas tudi za reševanje vseh ostalih odprtih vprašanj med državama ter za krepitev gospodarskega sodelovanja.
"Rešitev enega problema odpira vrata za reševanje drugih problemov"
Kot je povedala, je Pahor potrdil udeležbo na vrhunskem srečanju Crotia Summit, ki bo v začetku julija v Dubrovniku. Takrat bo po njenih besedah priložnost tudi za pogovore o ostalih odprtih vprašanjih, če se ne bosta srečala že pred tem. "Rešitev enega problema odpira vrata za reševanje drugih problemov. Če smo uspeli urediti najtežje vprašanje, sem prepričana, da bomo uspeli urediti tudi vsa ostala," je izjavila Kosorjeva.
Hrvaška premierka ni hotela ugibati, ali bodo v Sloveniji zapleti z ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe z EU. Napovedala je, da se bosta medtem o vsem še intenzivno pogovarjala tudi s predsednikom SDS Janezom Janšo, ki je tako kot Kosorjeva član Evropske ljudske stranke (EPP). Dodala je, da bo EPP z izjavo močno podprla arbitražni sporazum.
"Če sem se dogovorila s Pahorjem, se bom tudi z Janšo"
Kosorjeva je spomnila, da "… je Hrvaška od začetka pogovorov s sedanjim slovenskim premierom do danes odprla in zaprla več pristopnih poglavij kot v štirih letih in pol pred tem," in ob tem optimistično pristavila: "Če sem se dogovorila s Pahorjem, se bom tudi z Janšo."
"Z vsebino enostranske izjave so bili vsi seznanjeni"
Kosorjeva pričakuje nadaljevanje predvidene dinamike uveljavitve arbitražnega sporazuma, postopke pa bosta nadaljevali zunanji ministrstvi. Kar se tiče hrvaške enostranske izjave, s katero Zagreb Sloveniji odreka pravico do teritorialnega stika z mednarodnimi vodami, je Kosorjeva dejala, da se ni nič spremenilo ter da so bili vsi seznanjeni z vsebino izjave.
Pahor po telefonu s Kosorjevo in drugimi voditelji
Po potrditvi sporazuma se je Borut Pahor vnovič po telefonu pogovarjal s hrvaško kolegico Jadranko Kosor. Poklicali pa so ga tudi številni drugi voditelji in izrazili zadovoljstvo ob potrditvi sporazuma. Pahor je v pogovorih s številnimi voditelji, ki so pozdravili potrditev arbitražnega sporazuma, ocenil, da gre za velik korak naprej in novo poglavje v dvostranskih odnosih s Hrvaško, so še pojasnili v njegovem kabinetu.
"Nova dinamika v pogajanjih z EU"
S potrditvijo arbitražnega sporazuma se je začela nova dinamika v hrvaških pogajanjih za vstop v EU, je še poudarila Kosorjeva. Kot je dodala, je v pogovorih s Pahorjem dobila jasna zagotovila, da ni več nobenih ovir za odprtje poglavja o skupni zunanji in varnostni politiki. Kosorjeva je optimistična, da bo Hrvaška do poletja odprla vsa tri preostala pogajalska poglavja.
Kosorjeva Slovence vabi na počitnice na Hrvaško
Hrvaška premierka je izjavo izkoristila tudi za to, da je slovenske turiste vnovično povabila na počitnice na Hrvaško, ki jih bo, kot je dejala, pričakala v duhu prijateljskih in dobrososedskih odnosov, kot je bil tudi njun dogovor s Pahorjem.
Josipović: Izid referenduma je zmaga za Slovenijo, Hrvaško in Evropo
Hrvaški predsednik Ivo Josipović je vnovič pozdravil potrditev arbitražnega sporazuma na nedeljskem referendumu v Sloveniji. Kot je poudaril, gre za odločitev, ki je odprla perspektivo za širitev EU. Ocenil je, da gre za novo spodbudo vzhajajočim pozitivnim odnosom med Slovenijo in Hrvaško. "Gre za veliko zmago tiste politike, ki gre v smeri EU," je izjavil Josipović, ki je dodal, da gre tudi za krepitev prijateljstva med Slovenijo in Hrvaško.
Čestital je Türku in Pahorju
"Čestitam Slovencem za dobro odločitev, kot sem že povedal v pogovoru s slovenskim predsednikom Danilom Türkom in premierom Borutom Pahorjem," je povedal Josipović. Josipović je že v nedeljo zvečer, takoj po objavi prvih delnih uradnih izidov slovenskega referenduma, pozdravil odločitev slovenskih volivcev. Dejal je tudi, da se je po telefonu pogovarjal s Türkom in Pahorjem.
Mesić je pričakoval več glasov v prid sporazumu
Tudi nekdanji hrvaški predsednik Stipe Mesić je izrazil zadovoljstvo zaradi uspeha slovenskega referenduma. Kot je dodal, je pričakoval boljši rezultat, ko gre za število glasov v prid sporazumu. "Sicer pa gre zgolj za dokaz, da je slovenska družba precej razdvojena, ko gre za odnose s Hrvaško in urejanje spora, ki ga imata državi," je povedal Mesić.
Razen na Hrvaškem slovenska podpora arbitražnemu sporazumu odmeva tudi v Srbiji. Srbska tiskovna agencija Tanjug navaja oceno premierja Boruta Pahorja, da je potrditev sporazuma za Slovenijo velika zmaga. Tanjug povzema tudi izjavo predsednika opozicijske SDS Janeza Janše, ki meni, da je referendumski izid za Slovenijo izguba. Srbska agencija hkrati povzema še izjavo predsednika Danila Türka za sobotno izdajo avstrijskega časnika Die Presse. Kot je dejal, je arbitražni sporazum najboljša rešitev za nerešena mejna vprašanja.
Model za reševanje podobnih problemov v regiji
Tanjug je ob tem še zapisal, da bi pozitiven referendum lahko postal model za reševanje podobnih problemov v regiji. Hrvaška ima namreč odprta mejna vprašanja še s Srbijo, Črno goro ter Bosno in Hercegovino.
Avstrijski zunanji minister: Zmaga sil za prihodnost
Avstrijski zunanji minister Michael Spindelegger je glede referendumskega rezultata dejal, da gre za zmago sil za prihodnost v Sloveniji. Kot je še dejal vodja avstrijske diplomacije, sta se Slovenija in Hrvaška z velikim korakom približali dokončni rešitvi spora o meji, ki je več let obremenjeval odnose med državama. Rezultat referenduma po oceni Spindeleggerja hkrati tudi odstranjuje "kamen spotike" na hrvaški poti v EU.
Frattini: Pomembna zmaga za Slovenijo, Hrvaško in vso Evropo
Tudi italijanski zunanji minister Franco Frattini se je odzval na rezultat nedeljskega referenduma in ocenil, da gre za "pomembno zmago za Slovenijo, Hrvaško in vso Evropo". Kot je sporočil, bo rezultat referenduma po "zgodovinski" konferenci o Balkanu v Sarajevu 2. junija omogočil nadaljevanje dela za evropske integracije vseh držav Zahodnega Balkana.
Berlin pozdravlja rezultat referenduma
Rezultat nedeljskega referenduma je pozdravila tudi nemška vlada. Neimenovani tiskovni predstavnik nemške vlade je tako dejal, da bi lahko arbitraža služila kot model za druge dvostranske spore o meji med državami na Zahodnem Balkanu.
Pariz pozdravlja potrditev sporazuma
Tudi francosko zunanje ministrstvo je pozdravilo "pozitivni rezultat" referenduma o arbitražnem sporazumu, ki "potrjuje, da pripravljenost na rešitev mejnega spora v evropskem duhu, na podlagi prava in dialoga, omogoča dosego trajne in sprejemljive rešitve za vse". Pozitivni izid referenduma, s katerim se je v Sloveniji zaključila ratifikacija arbitražnega sporazuma o meji s Hrvaško, pa je tudi omogočil "popolno koncentracijo na nadaljevanje pristopnih pogajanj Hrvaške z EU, ki vstopa v določujočo fazo," še piše v sporočilu za javnost na spletni strani francoskega zunanjega ministrstva.
ZDA čestitale Sloveniji
Pomočnik ameriškega državnega sekretarja za javne zadeve Philip J. Crowley pa je v izjavi v imenu ZDA čestital slovenskim državljanom ob ratifikaciji arbitražnega sporazuma. "Z ratifikacijo so Slovenci regijo pomagali približati evropskim integracijam," je poudaril. V izjavi je dodal, da si "vladi Slovenije in Hrvaške zaslužita pohvalo za pogumno sklenitev sporazuma" o meji, so sporočili iz urada vlade za komuniciranje.