Petek, 18. 4. 2008, 8.17
8 let, 6 mesecev
Komisija DZ se je seznanila s poročilom State Departmenta
Državni sekretar Zvonko Zinrajh meni, da o podelitvi statusa odločajo pravilno, vendar so postopki zapleteni. Za Nežo Kogovšek iz Mirovnega inštituta pa smo pri podeljevanju azila med zadnjimi v Evropi.
Na "meniju" tudi sodni zaostanki, denacionalizacija, mediji in diskriminacija Romov
Komisija za peticije ter človekove pravice in enake možnosti se je pri obravnavi poročila zunanjega ministrstva ZDA o stanju človekovih pravic v Sloveniji v letu 2007 sicer dotaknila številnih drugih vprašanj, kot so sodni zaostanki, denacionalizacijski postopki, zakonodaja na medijskem področju ter diskriminacija posebnih skupin prebivalstva kot npr. Romov.
"Zelo nizek odstotek odobrenih prošenj za azil""
Predstavnica Mirovnega inštituta Neža Kogovšek pa je opozorila, da je "stopnja priznanih statusov najnižja v Evropi", pri tem pa je po njeno vprašljivo tudi omejevanje gibanja prosilcev za azil. Predsedujoča Majda Potrata (SD) je ob tem ugotavljala, da je odstotek odobrenih prošenj za azil zelo nizek. Zinrajh je bil nasprotno mnenja, da je 4-odstotni delež odobrenih prošenj za azil relativen. Tako ne drži, da bi bila Slovenija na evropskem repu, pač pa smo glede odstotka ugodno rešenih prošenj na 15. mestu v EU, je dodal državni sekretar.
Opozoril je tudi, da so postopki zapleteni in dolgotrajni, število vseh prošenj pa izhaja tudi iz dejstva, da je Slovenija zelo tranzitna država. Vendar, kot zagotavlja, so vse njihove odločitve "brez izjeme preverjene na sodišču," kamor se pravni svetovalci prosilcev pritožijo. Zaradi tega dejstva Zinrajh meni, "da o statusih azilantov odločamo pravilno".
Projekt za intenzivno odpravo sodnih zaostankov
Državni sekretar na ministrstvu za pravosodje Robert Marolt je glede problematike sodnih zaostankov, navedel, da so se intenzivno lotili projekta njihove odprave. V ta namen so zagotovili proračunska sredstva za zaposlovanje dodatnih sodnikov kot tudi za delovanje sodišč. K zmanjšanju sodnih zaostankov so po njegovo prispevali tudi s sprejemom nekaterih predlogov zakonov, ki so trenutno v parlamentarni proceduri. Med temi je omenil predlog novele zakona o pravdnem postopku in predloga zakonov o mediaciji in o arbitraži.
Državni sekretar se je odzval tudi na navedbe State Departmenta o obstoju kazenskih sankcij za obrekovanje v medijih, na kar je opozorila tudi Majda Širca (Zares). Kot je pojasnil Marolt, nov predlog kazenskega zakonika "odpravlja zastarelo objektivno odgovornost odgovornega urednika," medtem ko ohranja možnost sankcij v primeru njegove krivdne odgovornosti.
Med razpravo je Neža Kogovšek izpostavila neurejen status Romov, ki nimajo svojih predstavnikov v občinskih svetih vseh občin, kjer so prisotni. Prav tako je po njeno problematično, da sta pri pogovorih z oblastmi izločeni dve od treh krovnih romskih organizacij - Zveza Sintov Slovenije in Zveza Romov za Dolenjsko, Posavje in Belo Krajino.
Svetovalka na vladnem uradu za narodnosti Tjaša Plohl je sicer priznala, da določeni problemi na tem področju ostajajo, vendar se v uradu trudijo najti dolgoročne rešitve, pri čemer so k svojemu delu pritegnili tako predstavnike Romov kot nevladnih organizacij.