Policija za veseli december napoveduje poostren nadzor nad psihofizičnim stanjem voznikov, kar pomeni, da bodo vse voznike za katerikoli prekršek preizkusili tudi z alkotestom.
Največji dejavnik, ki vpliva na povzročitev prometnih nesreč, je še vedno alkohol, ugotavlja Danijel Žibret, direktor uprave uniformirane policije. "Vsak deseti povzročitelj prometne nesreče je vinjen, vsak tretji povzročitelj prometne nesreče s smrtnim izidom je vinjen, povprečna količina alkohola pa je 1,5 promila," opozarja Žibret, ki zato apelira tudi na gostince, da naj ne strežejo že vinjenim osebam. Varnost bodo zagotovili udeleženci v prometu, je še dodal na današnji tiskovni konferenci na generalni policijski upravi, ki so odgovorni, resni in se zavedajo posledic. "Tako nam boste prihranili skrajno bolečo nalogo, da trkamo na vrata in sporočamo žalostne novice," apelira Žibret.
Po zaužitju tudi nekaj požirkov možgani dokazano delujejo drugače
Da alkohol dokazano deluje oziroma vpliva na delovanje možganov, so ugotovili že pred časom, pravi zdravnik Marko Kolše. "Že po enem kozarcu si dokazljivo drugačen, podaljša se čas reagiranja, alkohol zamegli vidno polje zaznave, motena je presoja, človek dobi občutek, da vozi celo bolje, kot če je trezen. Poskrbite, da takrat, ko pijete, ne vozite," pravi Kolše. Hkrati tudi ugotavlja, kako absurden zakon imamo: "Zakon poklicnim šoferjem, ki imajo veliko izkušenj, prepoveduje tudi najmanjšo možno količino alkohola, medtem ko je amaterjem dovoljena določena meja užitega alkohola." In čeprav smo z represivnimi ukrepi dosegli skoraj vrh mogočega, je zmotno, poudarja Kolše, da je država tista, ki mora storiti vse: "Tudi če bi vsak voznik imel svojega policaja, ne bi bilo nič bolje. Vsakdo mora namreč pri sebi storiti največ, kar lahko.
Ostal na vozičku
Na tiskovni konferenci sta sodelovala tudi Borut Pervanja in Vesna Novak, ki jima je prometna nesreča spremenila življenje. "Star sem bil 19 let, ko sem z avtomobilom, ker sem vozil vinjen, prehitro in nisem bil privezan z varnostnim pasom, 200 metrov pred domom povzročil prometno nesrečo, ki me je za vedno prikovala na invalidski voziček. Takrat mi je bilo pomembno samo to, da me ne ustavijo policisti. Kazen bom plačeval vse življenje," je pojasnil Pervanja, ki si je v nesreči zlomil vratno hrbtenico. S podobno poškodbo se je srečala Vesna Novak, ki je pri 20 letih prisedla k neznanemu vinjenemu vozniku. "Ostala sem hroma od pasu navzdol in kar pet let sem potrebovala za rehabilitacijo. Dobro premislite, h kakšnemu vozniku boste prisedli," opozarja Novakova.