Torek, 27. 1. 2009, 17.01
9 let, 2 meseca
Klemenčič: V Sloveniji je bilo izbrisanih 25.671 oseb

Od vseh 25.671 je danes še živih 24.369 oseb, med njimi še 17.056 tujcev.
Vseh tistih, ki so bili po 26. februarju 1992 sprejeti v državljanstvo, je bilo po podatkih Klemenčiča 7899, med živimi pa je teh 7313.
Klemenčič: To so končne številke
Državni sekretar je povedal, da je ministrstvo zaključilo z vsemi strokovnimi deli in prišlo do končnih podatkov glede izbrisanih. "Direktorat za upravne notranje zadeve je zjutraj ministrstvu posredoval končno poročilo s končnimi številkami, za katerimi stojijo vse strokovne službe in ki se ne bodo več spreminjale," je poudaril.
Med izbrisanimi je 5630 mladoletnih oseb in 10.896 žensk
Tudi ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal je med obravnavo poročila varuhinje človekovih pravic v državnem zboru povedala, da bo ministrstvo izbrisanim, ki že imajo stalno ali začasno prebivališče, začelo izdajati odločbe, s katerimi jim bodo uredili status za nazaj, za ostale pa pripravljajo poseben zakon. Med 25.671 izbrisanimi je po njenih besedah 5630 mladoletnih oseb in 10.896 oseb ženskega spola.
Zakaj se številke razlikujejo od tistih iz leta 2002?
Do razlik med številkami, ki so bile z analizo ugotovljene leta 2002, in današnjimi podatki, je po besedah generalnega direktorja direktorata za upravne notranje zadeve Bojana Trnovška prišlo zato, ker osebe, ki so v tem času pridobile slovensko državljanstvo, "nikoli niso bile vštete v to analizo".
Rožej: Problem izbrisanih je vpijajoč
Problema izbrisanih so se ob razpravi o poročilu varuha človekovih pravic za leto 2007 sicer dotaknili tudi poslanci. Vito Rožej (Zares) je ocenil, da je problem izbrisanih "vpijajoč", to pa zato, ker je Slovenija ena redkih držav na svetu, ki se je sama odločila, da hoče biti samostojna država. Če sedaj zanikamo te iste kršitve, ki so bile ugotovljene s strani US, je to po njegovem prepričanju poskus blatenja slovenskega osamosvajanja, je dejal.
Jelinčič: Sram me je, da imamo tako varuhinjo
Po mnenju Zmaga Jelinčiča (SNS) je največja demokracija to, "da smemo povedati, kar mislimo in to po svoje, ne pa tako, kot dirigirajo tisti, ki so se učili v prejšnjem režimu". Po njegovih besedah poročila varuhinje v SNS ne bodo podprli, saj "bi človek pričakoval, da bo varuhinja zagovarjala slovenske državljane".
"Vprašamo se, ali gre za inštitut slovenske države ali je to nevladna organizacija, pripeta na državne jasli. Sram me je, da imamo tako varuhinjo, ki se ne zavzema za otroke in se ne zavzema za bolnike. Govorimo v zid in spremenilo se ne bo nič. Nekateri bodo skrbeli za vse drugo, razen za slovenske državljane in državljanke. In to je sramota," je dejal Jelinčič.