Gašper Lubej

Petek,
8. 4. 2011,
15.05

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 8. 4. 2011, 15.05

9 let, 1 mesec

Kdo zavaja o malem delu?

Gašper Lubej

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Preverili smo nekaj trditev, ki se pojavljajo v kampanji o zakonu o malem delu.

Nasprotniki zakona: Ena od najpogostejših trditev v kampanji je bila, da mali delavec ne bo imel bolniške, regresa, malice in porodniške. DRŽI, a gre za manipulacijo. Študentje, brezposelni in upokojenci, ki bodo lahko opravljali malo delo, namreč teh pravic nimajo niti sedaj. Podporniki zakona: Malo delo bo prineslo 10.000 delovnih mest. DRŽI IN NE DRŽI, gre le za oceno. Gospodarska zbornica je kljub podpori zakonu zavrnila ocene, da bo zakon vplival na povečevanje zaposlovanja. Po drugi strani bi bilo logično, da bi časovne omejitve malega dela delodajalce prisilile v redne zaposlitve. V zakonu je namreč določeno, da lahko upokojenci in brezposelni delajo le 60 ur na mesec, študentje pa lahko mesečno delajo več, a največ 720 ur na leto. V sedanji ureditvi so študentje velikokrat nadomeščali redno zaposlene. Nasprotniki zakona: Malo delo bo dražje. DRŽI, a je trditev delno zavajajoča. Študentsko delo je v sedanji ureditvi obremenjeno s 14-odstotno koncesnino in 4,32 evra pavšalnega prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje mesečno. Malo delo bo bolj obdavčeno, saj bo poleg 14-odstotne dajatve obremenjeno še s socialnimi prispevki v višini 15,5 odstotka. A zaradi te dodatne obremenitve bo študentom tekla pokojninska doba, kar dosedanja ureditev ne omogoča. Je pa res, da se bo od ene ure malega dela v pokojninsko dobo štelo le 40 minut.

Podporniki zakona: Največji poraženci sprejetja zakona bodo študentski servisi. DRŽI. Posredniki med malimi delavci in delodajalci bodo drugače kot v sedanji ureditvi izbrani na javnem razpisu in za določen čas, poleg tega bosta za njihovo delo namenjena le dva odstotka dajatev (doslej so študentski servisi dobili 4,5 odstotka dajatev).

Nasprotniki zakona: Malo delo bo povečalo delo na črno. NE DRŽI. Trditev, zapisana v letaku Popotniškega združenja Slovenije, ni pojasnjena. Bolj verjetno je, da bodo vsaj upokojenci bolj naklonjeni legalnemu delu, saj v sedanji ureditvi delajo na črno zaradi omejitev, ki dopuščajo le delo prek avtorskih pogodb.

Podporniki zakona: Nadzor nad malim delom bo boljši kot nad študentskim delom. DRŽI, a je vprašanje, če bo to pokazala tudi praksa. V vladi trdijo, da bo centralna evidenca malega dela povečala možnost nadzora in da bodo zlorabe ostreje kaznovane. Načeloma to drži, a Slovenija je znana kot država, kjer nadzorne institucije delujejo slabo. Kaj je državo oviralo doslej, da bi kaznovala očitne zlorabe študentskega dela?