Obisk pokopališč je v teh dneh lahko stresen: zgoščen promet, veliko ljudi in naglica so lahko povod za stres in slabo voljo.
Vendar pa ni nujno, da je tako. Vsaj nekaj dejavnikov, ki vplivajo na razpoloženje, lahko preprečimo ali pa jih vsaj nekoliko omilimo in se tako osredotočimo na spomin na naše bližnje, ki jih na pokopališču obiščemo.
Gneča na cesti
Na cesti je ob 1. novembru gneča žal neizogibna. V bližini pokopališč je v teh dneh promet zgoščen, prostora za parkiranje pa malo. Če se dovolj zgodaj odpravite od doma, bo verjetno prihod na pokopališče manj stresen. Če je le mogoče, uporabite javni prevoz in si pot do grobov olajšajte.
Hkrati je priporočljivo, da ta dan nosite s sabo čim manj stvari. Za rože in sveče poskrbite že prej.
Primerna izbira oblačil
Letos so temperature za ta letni čas precej visoke, zato potrebe po toplih oblačilih ni. Pokopališča so v tem času polna ljudi, zato je dobro, da ste oblečeni lahkotno oziroma tako, da se ob višjih temperaturah lahko slečete in tako preprečite morebitne slabosti. Zaradi gneče in vonja rož ali prižganih sveč je treba upoštevati še slab zrak, ki lahko še dodatno vpliva na človekovo slabo počutje.
Veliko ljudi, veliko stiskov rok
Gneči se ne da izogniti, lahko pa s strpnostjo pripomoremo k temu, da vsakdo pride do svojega cilja. Če si bomo že predhodno zadali, da bomo potrpežljivi, ter se zavedali, da z naglico in slabo voljo ne bomo prišli nikamor, nas bo tako dojemala tudi okolica.
Tudi sicer so obiski pokopališč priložnost za srečanje sorodnikov in znancev. In priložnost za stisk roke. Bodimo pozorni, da se v tem času čim manj dotikamo oči, nosu in ust, saj si na ta način viruse iz okolja vnesemo v telo. Priporočljivo je, da si umijemo roke, ko se vrnemo domov.
Čas kihanja in kašljanja
Jesenski čas je tudi čas prehladov, gripe in preostalih obolenj, obisk pokopališča pa vir srečanja s številnimi bacili in posledično obolenji. V dobrobit svojega zdravja in zdravja preostalih poskrbite za higieno kašlja.
To pomeni, da si med kašljanjem usta prekrijemo in s tem zmanjšamo količino kapljic z virusi, ki se širijo. Če usta prekrijemo z roko, si moramo roke umiti, saj so na njih lahko virusi, ki jih s stiskom roke prenesemo na nekoga drugega. Najbolje je, da si usta med kašljem prekrijemo z robčkom za enkratno uporabo ali pa kašljamo v podlaket.