Četrtek, 22. 1. 2009, 16.12
9 let, 2 meseca
Jelušič: V Afganistan bomo napotili največ tri dodatne inštruktorje

Tako je na seji odbora za obrambo poudarila ministrica za obrambo Ljubica Jelušič. Prisotnost v Afganistanu se bo po njenih besedah povečala za največ tri inštruktorje.
Jelušič: V Gazi ne gre za vojaško misijo
Jelušičeva je odvrnila, da je sodelovanje na območju Gaze povezano z dejstvom, da je bila v Rafi že vzpostavljena misija EU. Kot je pojasnila, gredo predlogi EU v smeri okrepitve te misije. Ministrstvu za zunanje zadeve je bila sporočena prošnja, ali lahko Slovenija na kakšen način sodeluje v okviru te misije. "V prvem koraku pa je bilo jasno, da ne gre za vojaško misijo," je poudarila.
Ker ne gre za napotitev vojakov, je razprava prenesena na ministrstvo za notranje zadeve. O tem vlada sicer še ni razpravljala, odločitev pa je po njenih besedah odvisna od tega, ali so policisti pripravljeni sodelovati, ali so za to na voljo finančna sredstva in ali za to obstaja politična volja. Vnovič pa je člane odbora pozvala, naj misije v Gazi ne povezujejo z vojaškim sodelovanjem.
"V Afganistanu prisotnost povečujejo vse članice Isaf"
Glede misije v Afganistanu pa je Jelušičeva med drugim poudarila, da so v tej državi prisotnost vojakov povečale vse države, ki sodelujejo v operaciji Isaf. Zlasti članice Nata po njenih besedah v operaciji kvantitativno sodelujejo v "bistveno večji meri kot Slovenija".
Izpostavila je, da bodo prisotnost slovenskih vojakov na tem območju povečali za največ tri inštruktorje, ki pomagajo pri urjenju afganistanskih vojakov. Tudi o teh bodo še razpravljali, je pa to po besedah ministrice povezano tudi "z odločitvami v preteklosti". Glede drugih oblik povečevanja prisotnosti v operaciji Isaf pa ni trenutno nobenih odločitev, je dodala.
SV bo afganistanski vojski donirala jeklen most
Omenila je tudi, da imajo pripadniki SV v Afganistanu na podlagi lanske odločitve vlade tudi jekleno konstrukcijo mostu, ki pa jo bodo skušali donirati afganistanski vojski.
Napotitve na misije potekajo po različnih zakonih
Roberta Hrovata (SDS) je zanimalo, če bo Mors predlagal spremembo zakona v smeri ključne vloge poslancev pri napotitvi slovenskih vojakov in policistov na mednarodne operacije in misije. Jelušičeva je pojasnila, da je treba ločiti operacije, ki potekajo po zakonu o obrambi, in tiste, ki potekajo po zakonu o napotitvah na mednarodne civilne misije. Napovedano povečanje razpravljalne vloge parlamenta se po njenih besedah nanaša na tiste misije, ki potekajo po zakonu o obrambi.
Opozorila je, da ko se razpravlja o povečanju razpravljalne vloge parlamenta, ne gre za spremembo zakonodaje, ampak za "vzpostavitev dobre prakse". Vlada bi po tem predlogu razpravljala o predlogu odločitve o neki misiji, vendar je še ne bi sprejela. Gradivo bi dala v presojo odboru za obrambo, nato pa bi o njem znova odločala vlada. Odbor bi po tem principu deloval zlasti pri večjih spremembah operacij.