Sreda,
20. 3. 2013,
11.30

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 20. 3. 2013, 11.30

8 let, 5 mesecev

Janša se ne bo vrnil v poslanske klopi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Premier, ki do izvolitve nove vlade opravlja tekoče posle, Janez Janša, se ne bo vrnil v poslanske klopi, je v izjavi potrdil vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko.

Kot je pojasnil, gre za Janševo osebno odločitev. Nekateri mediji sicer poročajo, da naj bi se predsednik SDS Janša zaposlil na stranki, a Tanko pravi, da je to vprašanje za Janšo.

Janša naj bi želel okrepiti SDS Janša naj bi se zaposlil na stranki in jo vodil kot profesionalni predsednik. Po razpadu njegove koalicije in menjavi vlade naj bi bil njegov cilj okrepiti stranko SDS in jo pripraviti na ponoven prevzem oblasti, še piše Večer.

Nove koalicijske partnerice so se namreč v koalicijski pogodbi zavezale, da bo vlada Alenke Bratušek čez leto dni preverila svojo podporo v državnem zboru. Če zaupnice ne bo dobila, so mogoče tudi predčasne volitve.

Po pisanju Večera bo dozdajšnja vladna ekipa prostore na Gregorčičevi izpraznila do četrtka zjutraj, ko naj bi se v prostore že naselila nova vladna ekipa.

Žerjav se ne bo vrnil v poslanske klopi, odhaja iz politike Če bo DZ potrdil vlado Alenke Bratušek, bo to vplivalo tudi na sestavo DZ. Tisti člani vlade Janeza Janše, ki so bili na volitvah izvoljeni za poslance, se bodo namreč lahko preselili v poslanske klopi. Zagotovo pa se tja ne bo vrnil nekdanji minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Radovan Žerjav. Žerjav, nekdanji predsednik SLS, je sicer že pred časom napovedal, da odhaja iz politike.

Možnost za prevzem mesta poslanca, če se bodo tako odločili, imajo poleg njega tudi ministri SDS v tej vladni garnituri Vinko Gorenak, Zvone Černač in Andrej Vizjak.

V poslanske klopi se zagotovo vračata predsednica NSi Ljudmila Novak in predsednik SLS Franc Bogovič. Minister za zunanje zadeve Karl Erjavec in minister za zdravje Tomaž Gantar, ki opravljata tekoče posle še iz Janševe vlade, pa ostajata na istih funkcijah tudi v novi vladi.

Se pa iz aktivne strankarske politike zagotovo umika dozdajšnji minister za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turk. "Razmišljujoč človek je v politiki vedno razpet med lastni premislek in mnenja ekipe, v kateri dela. Tej razpetosti se bom poslej bolj izogibal," je minister, ki se kot profesor vrača na ljubljansko univerzo, zapisal na Twitterju.