Sobota,
19. 7. 2008,
13.46

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 19. 7. 2008, 13.46

9 let

Janša: Od spopada z monopoli je odvisno, po kakšnih cenah bomo kupovali v prihodnje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Premier Janez Janša je na festivalu seniorjev SDS ocenil, da gre v boju zoper monopolna podjetja za pomemben spopad, od katerega bo odvisno, po kakšnih cenah bomo kupovali.

Gre za spopad z monopoli, ki imajo veliko kapitala in so pokupili večino medijev, s katerimi spreobračajo stvarnost, je dejal. Po besedah premiera in predsednika SDS Janeza Janše je varstvo konkurence eno od temeljnih dolžnosti države, saj je od tega odvisna cena produkta, ki jo na koncu vedno plačamo potrošniki. Po njegovih besedah je boj za varstvo konkurence šele v mandatu te vlade dobil mesto, ki mu pripada, vendar je to "naletelo na veliko odporov".

Institucije, ki se ukvarjajo z varstvom konkurence pod noge dobivajo veliko polen

"Ko je prišlo do kadrovskih menjav v institucijah, ki morajo skrbeti za varstvo konkurence, je bilo to napadano. Preko pritožb na sodišča se je skušalo zamenjati ljudi, ki so končno začeli delovati, njihovo delo pa se je skušalo preprečevati z izgovarjanjem na varstvo osebnih podatkih," je dejal.

Premier tako ocenjuje, da institucije, ki se ukvarjajo z varstvom konkurence pod noge dobivajo veliko polen, čeprav imajo samo eno nalogo, to je zagotoviti, da bomo v trgovinah plačali realno ceno. To je ceno, "ki izhaja iz dejanskih proizvodnih in trgovskih stroškov, ne pa tisto, ki jo določeni trgovec, ker ima monopolen položaj in da na to še povečano maržo, ker skuša pridobit čim večje dobičke", je pojasnil Janša.

Z mediji spreobračajo stvarnost

Po mnenju premiera gre zato pri boju za varstvo konkurence predvsem za pomemben spopad, od katerega bo odvisno, po kakšnih cenah bomo kupovali. "Gre za spopad z monopoli, ki imajo veliko kapitala in so pokupili večino medijev, s katerimi spreobračajo stvarnost," je dejal in dodal, da gre pri tem za naš domači problem, ki ga bo treba rešiti doma.

Sedanja vlada je uvedla načelo medgeneracijske solidarnosti Glede upokojencev se je Janša pohvalil s tem, da je sedanja vlada uvedla načelo medgeneracijske solidarnosti, ki upokojencem priznava zasluge za to, kar Slovenija danes ima. Slednje je po njegovem še zlasti pomembno zato, ker je zdajšnja upokojenska generacija delala v težjih pogojih in razmerah, kot jih imajo današnje generacije, zato "ne bi bilo pravično, če generacije, ki prihajajo ne bi bile sposobne takšne solidarnosti".

Premier je zavrnil "črnoglede napovedi"

Ob tem je premier tudi zavrnil "črnoglede napovedi, ki se jih je dalo prebrati v zadnjih letih, da se Slovenija stara, da čez 20 let ne bo več nikogar, ki bi plačeval v pokojninsko blagajno in da bo treba delati do 100 leta". "Dejansko je staranje prebivalstva problem tudi za Slovenijo, vendar to ni problem, ki bi zahteval, kakršne koli drastične ukrepe ali šokantne poteze. Če vas kdo straši s tem, govori na pamet," je dejal Janša. Dodal je, da se Slovenija na staranje prebivalstva pripravlja na način, ki je trajnosten in vzdržen.

Janša je še zavrnil očitke, da je t.i. draginjski dodatek, ki ga bodo avgusta prejeli upokojenci z najnižjimi pokojninami, predvolilna poteza: "Če je to predvolilna poteza, potem je tudi inflacija predvolilna poteza".

Višje pokojnine

Član SDS in predsednik DZ France Cukjati pa je v svojem nastopu opozoril na nekatere konkretne ukrepe stranke in vlade v tem mandatu. Spomnil je, da je DZ leta 2005 sprejel drugačen način usklajevanja po katerem se pokojnine usklajujejo s plačami. Po njegovem izračun pokaže, da bi se ob ohranitvi starega načina usklajevanja pokojnine leta 2006 zvišale samo za tri namesto za petih odstotkov, v letu 2007 pa za štiri odstotke namesto šestih.

Ob tem je opozoril tudi na poskus, da bi se pokojnine namesto z bruto plačami usklajevale z neto plačami. Po njegovem bi takšna uskladitev ogrozila pokojninsko blagajno, ker se pokojninska blagajna polni iz bruto in ne neto plač. Ker pa slednje rastejo hitreje, bi lahko to po njegovem ogrozilo pokojninsko blagajno, je dejal.

V Domžalah 1.200 ljudi

Festivala seniork in seniorjev SDS v Domžalah se je sicer po ocenah organizatorjev udeležilo kakšnih 1200 simpatizerjev in članov največje vladne stranke, med njimi tudi zdravstvena ministrica Zofija Mazej Kukovič, podpredsednica stranke in evropska poslanka Romana Jordan Cizelj ter nekateri strankini poslanci in poslanke.