Aleksander Kolednik

Četrtek,
27. 6. 2013,
15.22

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 27. 6. 2013, 15.22

9 let

Janša: Jugoslovanskim funkcionarjem plačujemo privilegije, porodniške dodatke pa znižujemo

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Vsi največji nasprotniki osamosvojitve so bili nagrajeni s sijajnimi karierami in položaji, od ministrskih do veleposlaniških, pravi Janez Janša.

Založba Nova obzorja je ob izidu zbornika Bela knjiga slovenske osamosvojitve s podnaslovom Nasprotovanja, ovire, izdaja pripravila novinarsko konferenco, ki so se je med drugim udeležili predsednik SDS Janez Janša, predsednik Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO) Slavko Kmetič in direktorica Študijskega centra za narodno spravo Andreja Valič Zver.

Kmetič je v imenu VSO-ja, ki je izdal zbornik, povedal, da je bila osamosvojitev Slovenije velik čudež, saj so bili ob pravem trenutku na pravem mestu pravi ljudje, ki so izkoristili minuto časa, ki se je pojavila v svetovni zgodovini. Kot glavne stebre tega dosežka je izpostavil zmago Demosa na volitvah, ustanovitev Manevrske strukture narodne zaščite, sestanek Demosa v Poljčah, na katerem so sprejeli sklep o osamosvojitvi, in izvedbo plebiscita.

"Tisti, ki mahajo z rdečo zvezdo, kradejo Slovencem državo" Janša je poudaril, da je na plebiscitu proti osamosvojitvi glasovalo okoli 200 tisoč oseb, med katerimi so bili tudi takšni, ki so se pozneje z orožjem udeležili agresije na Slovenijo. Ob tem je spomnil, da je zveza borcev z območja Maribora in Podravja po izvedbi plebiscita trdila, da na plebiscitu sploh nismo glasovali za odcepitev Slovenije, in se tako opredelila proti lastni državi. Po njegovih besedah je bilo v tistem času objavljenih tudi veliko člankov, v katerih so se avtorji, med katerimi je bil tudi Tone Partljič, norčevali iz osamosvojitve in jo omalovaževali.

Prepričan je, da JLA ni napadel vse Slovenije, ampak samo del politike, ki se je zavzemal za osamosvojitev, saj so računali, da bo drugi del politike po padcu Demosa prevzel oblast in sodeloval v pogovorih o novi jugoslovanski povezavi. Janša je dodal, da so bili tisti, ki so bili takrat najbolj proti osamosvojitvi, nagrajeni s sijajnimi karierami in položaji, od ministrskih do veleposlaniških.

Dejal je še, da tisti, ki danes mahajo z jugoslovanskimi zastavami z rdečo zvezdo, kradejo Slovencem državo, in opozoril, da je Slovenija edina nekdanja jugoslovanska republika, ki plačuje privilegirane pokojnine nekdanjim jugoslovanskim funkcionarjem, po drugi strani pa znižujemo porodniške dodatke.

"Prikrojevanje in zamegljevanje je pri slovenski demokratizaciji očitno" Valič Zverova je izpostavila, da sta osamosvojitev in demokratizacija zvezdni trenutek slovenske zgodovine, na katerega smo lahko ponosni. Kot je poudarila, smo iz Jugoslavije izšli z veliko napora, sreče, razuma in verjetno tudi z božjo pomočjo, nekateri jugonostalgiki pa bi se po njenih besedah danes radi vrnili v skupno totalitarno državo.

"Prikrojevanje in zamegljevanje je v primeru slovenske demokratizacije zelo očitno. Nekateri dediči partije celo govorijo, da je Edvard Kardelj na smrtni postelji naslednikom predal sporočilo, da je treba ustvariti samostojno slovensko državo," je še dejala.