Torek,
16. 9. 2008,
13.19

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 16. 9. 2008, 13.19

8 let, 6 mesecev

Janković podprl koalicijo SD, Zares in LDS

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Ljubljanski župan Zoran Janković je pozval državljane, "da gredo na volitve in volijo po glavi in srcu" ter koaliciji SD, Zares in LDS prispevajo 46 poslancev.

Programi teh strank so po njegovem mnenju kompatibilni. Kombinacija vseh treh bo dala konkurenčnost gospodarstva in socialno državo, zagotavljajo pa tudi vračilo denarja MOL, je poudaril. "Te tri stranke zagotavljajo vračilo pravne države" Poleg tega te tri stranke zagotavljajo vračilo pravne države, spoštovanje novinarstva in obljubljajo, da bodo med sabo ustvarile koalicijo in ne s SDS. V svojem pozivu na volitve je župan še posebej izpostavil dve skupini, upokojence, ker meni, da so vrednote NOB tako pomembne, da se z njimi ne da trgovati, in mlade, ki jih je pozval, naj volijo za svojo prihodnost.

Na vprašanje, za kandidata katere stranke bo glasoval, pa je Janković odgovoril, da se je z mamo in ženo dogovoril, da bodo obkrožili vsak enega od kandidatov teh treh strank. Prvi bosta izbirali mama in žena, on bo obkrožil še zadnjega od treh kandidatov SD, Zaresa in LDS.

"Pričakujem, da bo ta trojček dobil 46 poslancev" Kot je dejal, bi bilo zanj veliko razočaranje, če bi katera od strank odstopila od dogovora o skupni koaliciji, vendar je prepričan, da se to ne bo zgodilo. "Pričakujem, da bo ta trojček dobil 46 poslancev, in to je moj poziv volivcem, da glasujejo za svojo prihodnost," je dejal. Pri tem, je poudaril, ga posamezni rezultati ne zanimajo, ker nobena stranka ne more sama oblikovati vlade, ampak se mora povezati. Volivci pa bodo po njegovih besedah dokončno odločili.

Sicer pa je Janković ponovil argumente, zakaj nastopa proti vladi in premieru Janezu Janši. "Ves čas že trdim, da je Janez Janša s svojo vlado v tem mandatu naredil največ škode na razgradnji moralno-etičnih vrednot," je pojasnil župan. Po njegovi oceni je nevarnost v tem, "da je laž postala vrednota". Janez Janša je omenjen pri vsaki aferi, je dejal Janković in dodal, da je Janša prinesel ime tajkun v Slovenijo.

"Janšev odnos do novinarjev kaže njegov odnos do demokracije v Sloveniji" Z vtikanjem v gospodarstvo in zamenjavami čez 1000 članov nadzornih svetov in številnih uprav v prvem letu je Janša po Jankovićevih besedah pripeljal posamezne dejavnosti praktično do uničenja. Glede sodstva je po županovem mnenju Janša tisti, ki praktično ne priznava samostojnosti sodstva v svojih utemeljitvah. Janšev odnos do novinarjev pa kaže njegovo razumevanje demokracije v Sloveniji, je prepričan župan.

Ključni razlog, da Janković poziva državljane, da gredo na volitve in ne volijo Janeza Janše, pa je krivica, ki jo je po njegovem mnenju vlada naredila Ljubljani z odvzemom 60 milijonov evrov letno. Kot podcenjevalno do Ljubljančanov je župan ocenil kandidaturo mestnega svetnika in poslanca SDS Dimitrija Kovačiča za nov mandat v DZ, saj "celo razlaga, da Ljubljana tega denarja ne potrebuje".

"Vse stranke so soglašale, da je bila Ljubljani storjena krivica" Ljubljanski župan se je glede podpore na letošnjih parlamentarnih volitvah pogovarjal s petimi strankami, SD, Zares, LDS, DeSUS in SNS. Predsedniki in drugi predstavniki strank so županu, podžupanom in direktorju mestne uprave predstavili programe strank. Kot je dejal Janković, so vse stranke soglašale, da je bila Ljubljani storjena krivica in jo je treba odpraviti.

V drugem krogu pogajaj se je mestna oblast pogovarjala le še s štirimi strankami, saj je želela zagotovilo, da stranke ne bodo šle po volitvah v vlado Janeza Janše. Predsednik SNS Zmago Jelinčič pa je edini izpostavil, da gre v vlado z Janšo, je dejal Janković. Končna odločitev o podpori je padla v ponedeljek, ko predsednik DeSUS Karl Erjavec ni zagotovil, da je pripravljen stopiti v koalicijo s SD, Zares in LDS.

"Zdaj bom aktivno vstopil v volilno kampanjo" Janković je napovedal, da bo zdaj aktivno stopil v volilno kampanjo in na predvolilnih shodih vseh treh strank tudi jasno povedal svoj poziv. Glede ugibanj, ali bo on prihodnji mandatar, je zatrdil, da ponudbe ni dobil in se o tem ni z nikomer pogovarjal. Mandatarja bo predlagala tista stranka, ki bo v tej koaliciji najmočnejša, je prepričan Janković.

Kot je dejal, je župan Ljubljane, v mestu pa je še veliko dela. V sodelovanju z novo vlado bodo po njegovem mnenju uspeli narediti tisto, kar je dobro za Ljubljano in za Slovenijo.

Pahor: Janković se je odločil podpreti spremembe Predsednik SD Borut Pahor je dejal, da je to izjavo pričakoval in da jo pozdravlja. "Gre za uglednega politika in uglednega župana. Odločil se je podpreti spremembe. Tudi SD predstavljamo te spremembe," je Pahor komentiral podporo Jankovića levi politični opciji.

Zver: Danes oblikovana leva koalicija ne more spreobrniti rezultata na volitvah

Koalicija, ki so jo danes oblikovale SD, LDS in Zares ne more spreobrniti rezultata na volitvah. V tem smislu je bila oblikovana prepozno, je pred današnjo nogometno tekmo med ljubljanskimi kandidati SDS in novinarji povedal podpredsednik SDS Milan Zver. Današnje izjave ljubljanskega župana Zorana Jankovića pa se mu zdijo "dokaj cenena kritika". Po besedah Zvera danes oblikovana predvolilna koalicija LDS, SD in Zares pod okriljem ljubljanskega župana kaže, da levica ni dovolj konsolidirana in da se omenjene tri stranke počutijo premalo suverene. To se vidi po njegovem tudi v tem, da imajo težave pri iskanju morebitnega mandatarja.

Sama koalicija se Zveru ne zdi nič slabega, "v kolikor pa ta druščina nastopi z izključujočim odnosom do drugih strank, zlasti do najmočnejše stranke v državi, SDS, pa to nekoliko že spominja na stare čase, ko so v komunikaciji med političnimi akterji prevladovala razredno bojna izhodišča", je dejal Zver. Ob tem sam tudi ocenjuje, da "izključujoče cepitve niso potrebne. Imamo stabilno konsolidirano demokracijo, potrebujemo še konsolidirane politične subjekte, pa bo vse v redu," je dejal.

K oblikovanju vlade bomo povabili vse stranke

Stališče SDS glede tega, katero stranko nameravajo po volitvah povabiti v stranko, po besedah podpredsednika SDS ostaja še naprej jasne: "K oblikovanju vlade bomo povabili vse stranke." Pri tem v SDS resno računajo tudi na DeSUS, in to kljub današnji izjavi njenega predsednika Karla Erjavca, da za mandatarja ne bi podprl Boruta Pahorja, pač pa Mitjo Gasparija ali Zorana Jankovića. "Seveda pa imajo v DeSUS svobodno voljo, zato se bodo odločili sami," je dejal Zver.

Za Zvera ni presenečenje, da Jankovič danes ni izrecno podprl SD, ampak vse tri leve stranke. Jankovićeve današnje besede, da je pod vlado Janeza Janša laž postala vrednota, da je vlada zamenjala kar nekaj nadzornikov in da se ime premiera pojavlja v vseh aferah po letu 1991, pa je označil kot "dokaj ceneno kritiko" in "banalne obtožbe, ki niso vredne nobenega komentarja". Na navedbe, da se premierovo ime pojavlja v vseh aferah od leta 1991, pa je poudaril, da so te afere "skuhali na Jankovićevi politični strani".

Janša: Leva koalicija le predvolilno govorjenje

Premier Janez Janša je napoved ljubljanskega župana o podpori koaliciji LDS, SD in Zares označil kot "predvolilno govorjenje". Koalicije se sklepajo po volitvah, tak volilni sistem imamo. Edina koalicija, ki nastopa na teh volitvah, je koalicija SMS in SLS. Vse drugo je le predvolilno govorjenje, po volitvah pa bo prišla ura resnice, je dejal.

Na teh volitvah tekmujejo stranke, vsak volivec ima en glas in se mora na volišču odločiti za eno od teh strank, ne tekmuje nobena koalicija, je poudaril premer Janša pred današnjo nogometno tekmo med ljubljanskimi kandidati SDS in novinarji. Janša je potrdil tudi govorice o spomladanskem dogovarjanju med njim in predsednikom Zares Gregorjem Golobičem. "Sestanek je bil, tega ne morem zanikati. O vsebini pa ne bi rad govoril," je dejal.