Menjavanje dnevnih in nočnih izmen, neurejeni vzorci spanja in prehranjevanja povečujejo tveganje za diabetes tipa 2.
Delavci, ki opravljajo večizmensko delo, imajo večje možnosti, da dobijo sladkorno bolezen. Raziskovalci v laboratorijih za spanje so namreč ugotovili, da če noč zamenjamo za dan, lahko v samo nekaj tednih zbolimo za diabetesom tipa 2.
Najbolj so ogroženi moški
Raziskava kitajske univerze za znanost in tehnologijo, v katero je bilo vključenih več kot 226 tisoč ljudi, je pokazala, da imajo izmenski delavci devet odstotkov več možnosti, da zbolijo za to boleznijo.
Najbolj so ogroženi moški, ki delajo na izmene, saj je pri njih kar 35 odstotkov možnosti, da zbolijo. V še večji nevarnosti so ljudje, ki neprestano menjajo nočne in dnevne izmene. Pojav sladkorne bolezni je pri njih kar 42-odstoten.
Nočni prigrizki najbolj redijo
Kot eno od možnih razlag znanstveniki omenjajo, da izmensko delo prekinja vzorce spanja in obedovanja. Ugotavljajo namreč, da je telo, če jemo pozno zvečer ali ponoči, bolj dovzetno k shranjevanju energije v obliki maščob, kar povečuje tveganje za debelost in s tem diabetesa.
Pri moških naj bi tveganje povečevali še hormoni, navajajo znanstveniki.
Pomen preventive
Ker ima diabetes tipa 2 lahko resne posledice, kot so pojav slepote, povečano tveganje srčnega infarkta in možganske kapi, poškodbe živcev in pojav krčnih žil, stroka opozarja, da bi morali izmenske delavce še posebej podučiti o simptomih sladkorne bolezni ter o preventivnih ukrepih.
Najboljša preventiva sta sicer redna telesna aktivnost ter zdrava in uravnotežena prehrana.