Nedelja,
10. 5. 2009,
14.32

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 10. 5. 2009, 14.32

8 let, 7 mesecev

Iz Jernejevega kanala ob Sečoveljskih solinah odstranjujejo barke

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
V podjetju Soline, pridelava soli nadaljujejo z odstranjevanjem potopljenih plovil iz Jernejevega kanala ob Sečoveljskih solinah.

Kanal, ki je del Krajinskega parka Sečoveljske soline, že leta pa je tudi priljubljeno zatočišče nezakonito privezanih bark, nameravajo poglobiti, vsa plovila pa se bodo morala iz njega umakniti. Kot je povedal vodja krajinskega parka Andrej Sovinc, utegne tehnično in finančno zahtevna odstranitev plovil iz kanala trajati kar nekaj časa, vsekakor pa projekt do poletja ne bo končan. Plovila so namreč težka in polna vode, nekatera pa so tudi zakopana v blatnem dnu kanala. Pred začetkom odstranjevanja je bilo v kanalu potopljenih prek 30 plovil.

V podjetju Soline, ki upravlja s krajinskim parkom, so sicer že pričeli s sanacijo nasipa med kanalom in solinami, ki ga je poškodovalo visoko plimovanje decembra lani. Dovoljenje za poglabljanje in urejanje kanala so od agencije za okolje prejeli pred dobrim tednom.

Zaradi vročekrvnih posameznikov je morala posredovati celo policija V prihodnjih mesecih bodo morala kanal tako zapustiti tudi vsa druga plovila, ki jih je po Sovinčevi oceni približno 300. V Jernejevem kanalu so namreč privezana brez dovoljenj in za privez tudi ne plačujejo pristojbin. "Lastnike plovil smo pričeli obveščati, naj tako plovila kot nelegalno postavljene priveze odstranijo," je pojasnil Sovinc. Nekateri lastniki plovil se temu sicer že dalj časa upirajo, zaradi vročekrvnih posameznikov pa je po Sovinčevih besedah morala posredovati celo policija.

Sanacija kanala naj ne bi bila zaključena kmalu Kdaj bo sanacija Jernejevega kanala zaključena, si Sovinc ne upa napovedati, poudarja pa, da zaradi specifičnih gradbeno tehničnih razmer, ki vladajo v kanalu, kot tudi zaradi njihovih omejenih zmogljivosti gotovo ne v kratkem. V krajinskem parku si želijo, da bi v prihodnosti v Jernejevem kanalu za lastnike plovil uredili zakonite komunalne priveze, teh namreč v piranski občini primanjkuje. Po besedah Sovinca pa bo potrebno še pred začetkom del urediti nekatere pravne podlage. Država bo za omenjeno območje morala podeliti vodno pravico, urediti pa bo potrebno tudi status kanala.

Sanacija naletela na pozitivne odzive Sanacijo Jernejevega kanala je že pozdravil piranski odbor SD, v katerem poudarjajo, da gre pri nelegalno privezanih plovilih pravzaprav za vikende na vodi, iz katerih v vodo odtekajo odpadki, različni izločki in nevarne snovi, lokalne oblasti in državo pa pozivajo, naj pomagajo upravljavcu pri urejanju območja. Ureditvi kanala in izselitvi plovil pa je naklonjena tudi civilna iniciativa Seča, v kateri na problematiko opozarjajo že več let.

"Dejstvo je, da večina sedaj v kanalu privezanih plovil ne izpolnjuje kriterijev občinskega lokacijskega načrta, ki dovoljuje največ 280 privezov za tipična plovila do dolžine šest metrov. Pričakujemo, da podjetje Soline ne bo odstopilo od sprejetih smernic urejanja kanala in da bo sanacijo izvajalo transparentno," je še povedala predsednica iniciative Andreja Humar Fatorič.