Petek, 1. 8. 2008, 12.00
9 let
Hrvaški poseg na območje Sečoveljskih solin

Hrvaška je namreč brez predhodnega obvestila upravljalcu parka na levem bregu Dragonje postavila tabli z napisom, ki označuje, da je območje uvrščeno med t.i. odprta lovišča.
Tabli je hrvaška stran na levem bregu Dragonje prvič postavila že leta 2007, vendar sta bili po posredovanju ministra Podobnika takrat odstranjeni.
Spominja, da so bile Sečoveljske soline leta 1993 vpisane na seznam mednarodnih mokrišč po Ramsarski konvenciji, območje pa je tudi obvezna lokaliteta Slovenije pri izvajanju določil Barcelonske konvencije.
Soline kot območje Natura 2000
Že v 80. letih prejšnjega stoletja so bile soline vključene v evropski seznam pomembnih ptičjih lokalitet v Sloveniji, po habitatni in ptičji direktivi pa so soline določene tudi kot območje Natura 2000 in so s tem del pravnega reda EU, navaja minister.
Meje zavarovanega območja so bile namreč določene z odlokom leta 1989, Slovenija pa jih je povzela tako pri vpisu solin na seznam Ramsarske konvencije kot pri novelaciji odloka leta 2001 in pri določitvi območij Natura 2000 leta 2004.
Minister je v pismu poudaril, da je s tem Slovenija upoštevala dejansko in pravno stanje na dan 25. junij 1991. Dejanja, ki jih je Hrvaška izvedla na levem bregu Dragonje, predstavljajo tudi kršitve skupne izjave o izogibanju incidentov, podpisane s strani obeh vlad 10. junija 2005 na Brionih, je ministrstvo še zapisalo v sporočilu za javnost.