Petek,
15. 10. 2010,
14.00

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 15. 10. 2010, 14.00

8 let, 8 mesecev

Grški ambasador v Sloveniji lastnoročno vrgel na cesto gospodinjo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Grški ambasador, konzul in uslužbenec so na cesto lastnoročno vrgli gospodinjo zaradi dopisa odvetnika, da ji z neplačevanjem prispevkov za pokojninsko in zdravstveno zavarovanje kršijo pravice.

"Dejstvo, da si je ambasador osebno dovolil izvajati fizično in verbalno nasilje nad uslužbenko, je absolutno nedopustno, absurdno in vredno vsake kritike," se je na incident 12. oktobra za vrati grške ambasade odzval Đorđe Perić, sicer prijatelj 54-letne Snežane Manojlović, ki za grške predstavnike gospodinji že devet let. Eden za rame, druga dva vsak za eno nogo "Bilo je grozno. Po kosilu sem počivala, ko so v mojo sobo prišli ambasador Dionyssios Coundoureas, konzul Nikolaos Fouyas in uslužbenec Joanis Papakonstandin. Ambasador je ves čas vpil, da moram oditi, da moram takoj zapustiti ambasado, da sem tam samo gost. Osuplo sem strmela vanje in rekla, da ne grem nikamor, razen če pride moj odvetnik ali policija. Rekel je, da mi bo plačal hotel in karto do Srbije, pa sem še vedno vztrajala, da ne grem nikamor. Povedala sem mu tudi, da sem že začela pakirati in da naj mi dovoli, da sama odidem. Vmes sem pojedla tudi tablete proti bolečinam, bilo mi je tako slabo, da sem bruhala. Potem pa je skočil, me je zagrabil za ramo, držala sem se za posteljo, on pa me je vlekel. Druga dva sta mu ves čas govorila, naj odneha, da naj me ne poškoduje, on pa jima je vpil, da naj mu pomagata," prizadeto pripoveduje Manojlovićeva. Potem jo je en prijel za eno nogo, drug za drugo, ambasador za rame. Komaj jih je prepričala, da bo šla sama.

"Na štedilniku vas čaka kosilo" Vzela je najnujnejše stvari in odšla. "Ambasadorju sem dejala, da ga na štedilniku čaka njegovo najljubše kosilo. Takrat je začel jokati, da mu je hudo, da sem dober človek, a da moram iti … V torbo mi je potisnil sto evrov, pa sem jih vrgla nazaj, saj ne potrebujem njegovega denarja." Pospremili so jo do službenega vozila, konzul in uslužbenec Joanis sta prisedla k njej, in jo odpeljali do prenočišča Mrak. "Pospremila sta me tudi do sobe in potem odšla. Ker sem se počutila grozno slabo, sem odšla na urgenco, v hotel se nisem vrnila," pojasni Manojlovićeva. Zadevo je prijavila tudi policiji. "Policijska uprava Ljubljana je prejela naznanilo oškodovanke o ravnanju delodajalca, o katerih poteka civilni postopek na sodišču," je zapisala predstavnica za stike z javnostmi pri Policijski upravi Ljubljana Maja Adlešič in dodala, da iz naznanila ni razbrati znakov uradno pregonljivega kaznivega dejanja, nasilja.

Na zavarovalnici izvedela, da je zavarovana, a prispevki niso plačani Ko ji je aprila potekla viza za bivanje, so ji na upravni enoti rekli, da ima vse pogoje za stalno bivanje. Za stalni naslov je navedla naslov ambasade, njeni delodajalci pa so s faksom to potrdili. Takoj je odšla na zavod za zdravstveno zavarovanje, kjer se je želela zavarovati kot občanka. Tam je doživela šok, saj so ji dejali, da jo imajo ves čas v evidenci in da bi moral prispevke kriti delodajalec. Torej je šlo za to, da prispevkov za njeno zdravstveno in pokojninsko zavarovanje preprosto niso plačevali. Zmedena, kaj natančno to pomeni, se je obrnila na odvetnika Gregorja Zupančiča. Ta je o kršitvah njenih pravic z dopisom seznanil ambasadorja, ki se je, kot smo zapisali zgoraj, odzval tako, kot se je. Najmanj neprimerno.

Iz Aten v Ljubljano Manojlovićeva je pred prihodom v Slovenijo delala za ambasadorje v Atenah in na željo takratnega svojega šefa ̶ trenutna garnitura je že tretja ̶ pred devetimi leti prišla v Slovenijo kot del družine. Po pogodbi je bila za 700 evrov na voljo 24 ur na dan, v zameno pa je med tednom bivala na ambasadi in tam tudi jedla. Konce tedna je preživljala v najemni sobici. Ves ta čas so ji dopovedovali, da ji ne morejo urediti zdravstvenega in pokojninskega zavarovanja kljub vsem ustreznim dokumentom, plačali pa so zavarovanje za tujce. Hkrati so ji obljubljali, da ji bodo v primeru, če zboli, krili stroške zdravljenja. "Lani oktobra sem zbolela za rakom na želodcu, odstranili so mi ga. Ambasada mi je plačala preiskave v Barsosu, ko pa so v kliničnem centru spraševali, kdo je garant za kritje stroškov operacije, je sekretarka ambasade pojasnila, da bo stroške krila ambasada. Dogovor je bil usten, na onkologiji niso delali nobenih težav," pripoveduje Manojlovićeva.

Po mesecu bolniške se je počasi vrnila na ambasado in delala, kolikor je zmogla. "Šef mi je predlagal, da grem v Srbijo in si malo odpočijem, medtem pa je na ambasado prišel račun iz zavarovalnice, da mi operacije ne morejo kriti, ker je bila polica sklenjena kasneje, kot se je bolezen začela," pojasnjuje. Operacija je stala 6600 evrov, okoli 200 evrov pa še slikanje pljuč. "Takoj ko so na ambasadi prejeli račun, so me poklicali na razgovor in me obtožili, da s kakšno pravico sem navedla, da bodo račun poravnali oni," pravi Manojlovićeva. Od nje so zahtevali, da podpiše izjavo, da bo sama poravnala stroške. "Če se ne strinjam, lahko spakiram in grem, so rekli. Ker nisem imela kam, pa še resnično v slabem zdravstvenem stanju, sem izjavo podpisala. Kaj pa naj bi naredila?" se sprašuje gospodinja, ki med pogovorom nenehno preskakuje iz razočaranja nad ljudmi, ki jim je stregla in jih doživljala kot svojo družino (skrbi celo za 85 let staro mamo aktualnega ambasadorja), in tudi na nek način opravičevanja njihovega ravnanja do tega, da se ob vsakem zvoku mobilnega telefona od strahu zdrzne. "Evo, spet me kličejo," obupano reče.

Med najinim pogovorom so jo z ambasade klicali štirikrat, vsakič z moledovanjem, da naj se vrne, da naj dela vsaj štiri ure oziroma kolikor zmore. "A kako naj se vrnem, mene je resnično strah, pa zdrava nisem," potoži Manojlovićeva, ki je ostala brez kakršnihkoli sredstev za preživljanje in na cesti. "Kje spite?" "Pri prijateljih, v garsonjeri sta mož in žena z otrokom, pa še jaz. Če jih ne bi bilo, ne vem, kaj bi naredila," je obupana.

Seveda smo najvišjega predstavnika Grčije zaprosili za komentar navedenih dogodkov, a odgovora še nismo prejeli. Z incidentom sta seznanjena tudi predsednik vlade Borut Pahor in zunanji minister; tudi njuna odziva še pričakujemo.