Četrtek,
27. 12. 2012,
12.10

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 27. 12. 2012, 12.10

8 let, 9 mesecev

Grožnjo Fojkarja, da se bo zažgal pred parlamentom, vzeli resno

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Napoved Roberta Fojkarja v pismu, ki so ga prejeli predstavniki vseh vej oblasti v Sloveniji, da se bo, če se ne izpolnijo njegove tri zahteve, pred parlamentom zažgal, so odgovorni vzeli resno.

Sredi decembra smo objavili članek o Robertu Fojkarju, ki je po enajstletnem boju na sodiščih, kjer je kar trikrat dokazal svojo nedolžnost, na koncu pa zaradi vsega skupaj od države zahteval pičlih pet tisoč evrov za materialno in nematerialno škodo, ki mu je bila povzročena v teh enajstih letih, in dobil nič – še več, plačati mora sodne stroške – obupal nad življenjem.

V pismu, ki ga je poslal nekdanjemu predsedniku republike Danilu Türku, predsedniku državnega zbora Gregorju Virantu, predsedniku vlade Janezu Janši in predsedniku sodišča Branku Masleši, je postavil tri pogoje, ki jih morajo odgovorni izpolniti. V nasprotnem primeru je napovedal, da se bo 5. februarja 2013 pred parlamentom zažgal.

Od predstavnikov oblasti tako zahteva, da država sproži kazenski postopek zoper tožilko, zdaj vodjo novogoriškega tožilstva Branko Oven, ker naj bi ga neupravičeno preganjala in vlagala vedno nove pritožbe zoper oprostilne sodbe, da mu brez novih postopkov izplača odškodnino v višini pet tisoč evrov za materialne in nematerialne stroške, ki jih je imel zaradi enajstih let "vlačenja" po sodiščih, in da se mu država v vseh osrednjih medijih za preživeto kalvarijo opraviči.

Usoda Fojkarja v Pličaničevih in Gorenakovih rokah Kot so zapisali v uradu predsednika vlade, so pismo odstopili v reševanje pristojnima ministrstvoma, in sicer ministrstvu za pravosodje in javno upravo ter notranjemu ministrstvu. Tudi predsednik državnega zbora je pismo predal ministrstvu Senka Pličaniča, pri čemer so zaprosili za prednostno obravnavo. "Komisija državnega zbora za peticije in človekove pravice in enake možnosti je svoje pristojnosti izčrpala, vendar pa upamo, da bodo pristojne inštitucije pravočasno našle ustrezno rešitev, brez tragičnih posledic," so zapisali v kabinetu Gregorja Viranta.

Tudi iz urada zdaj že nekdanjega predsednika republike so se že ob našem prvem prispevku oglasili, da pismo še obravnavajo, medtem ko se na sodišču na naša vprašanja niso odzvali.

Zdaj je usoda Roberta Fojkarja, ki je svoji nameri jasen in odločen, v rokah ministrov Senka Pličaniča in notranjega ministra Vinka Gorenaka. Ta je za Planet Siol.net o primeru Fojkarja že ob objavi prvega članka povedal, da "je država s pravnimi sredstvi ubila človeka" in da je po njegovem mnenju upravičen vsaj do minimalne odškodnine. Na ministrstvu trenutno preučujejo možnosti, da bi se zadeva rešila pozitivno.

Poravnava z državo? Kot so zapisali na ministrstvu za pravosodje in javno upravo, so seznanjeni z avgustovsko sodbo okrajnega sodišča v Kranju, s katero je bila tožba Roberta Fojkarja za plačilo odškodnine proti republiki Sloveniji zavrnjena, na kar se je Fojkar pritožil. V skladu s svojimi pristojnostmi bodo na državno pravobranilstvo, zunanji oddelek v Kranju, z dopisom zaprosili za čimprejšnjo vnovično preučitev možnosti za sklenitev poravnave, upoštevajoč okoliščine.

O morebitnem pregonu tožilke notranje ministrstvo Kar zadeva njegovo prvo zahtevo, torej uvedbo kazenskega postopka zoper tožilko Branko Oven in ugotavljanje njene morebitne kazenske in materialne odgovornosti zaradi škode, ki mu je bila povzročena, je ministrstvo zadevo predalo notranjemu ministrstvu. Glede na odgovore lahko torej sklepamo, da država poskuša popraviti nekatere krivice, ki naj bi jih povzročila. Ali bo stvari rešila v postavljenem roku, torej do petega februarja, pa bomo še videli.