Četrtek, 11. 12. 2008, 14.00
7 let, 9 mesecev
Grims: Nekateri mislijo, da so odgovorni Beogradu

Kot je dejal, so v stranki razočarani nad dejstvom, da se nekateri očitno ne zavedajo, da so odgovorni slovenskim volivkam in volivcem, ne pa Beogradu.
Kot je pojasnil poslanec SDS, je povod za njegovo izjavo sredina izjava predsednika odbora DZ za zunanjo politiko Iva Vajgla, ki je v Beogradu napovedal, da bodo t.i. izbrisani dobili dokumente in odškodnino. Po njegovih besedah je ta tema za koalicijo očitno na točki, ko jo bodo začeli izvajati, vendar pa bi bilo po mnenju Grimsa pošteno, če bi jo prej napovedali v Sloveniji in to še pred volitvami.
Med tistimi, ki zahtevajo odškodnino, je po besedah poslanca tudi oseba, za katero je mogoče s pomočjo televizijskih posnetkov dokazati, da je "bila na čelu tankovske kolone, ki je prodirala proti enemu izmed severnih prehodov pod znakom rdeče zvezde in streljala na civilne objekte, na civiliste in tudi na cerkev". Kot meni poslanec, takšni ljudje po nobeni pravni normi in po nobenem mednarodnem predpisu "ne morejo in ne smejo biti upravičeni do odškodnin". Vajglova napoved pa po Grimsovih besedah napoveduje prav to.
Po Grimsovem mnenju je potrebna individualna obravnava, s katero bi se ugotovilo, ali je bila nekomu res storjena krivica "in da se jo poravna". Nihče, ki je špekuliral s slovensko samostojnostjo, pa po njegovo ne more in ne sme biti upravičen do kakršne koli odškodnine.
Jelinčič: Kar hoče vlada narediti, je protislovensko delovanje
Pahorjeva vlada "si je zataknila zanko okoli vratu. Kar hoče narediti, je protislovensko delovanje", je glede izjave Iva Vajgla o izbrisanih dejal predsednik SNS Zmago Jelinčič. "Tisti, ki so bili proti samostojni Sloveniji in niso hoteli državljanstva, bi morali biti kaznovani z izgonom iz države, saj gre za ilegalno bivanje v Sloveniji," meni.
"Kaže, da nas bodo komunisti prodali tako kot leta 1945, saj delajo vse, da bi Slovenija izginila z obličja Evrope," je prepričan predsednik SNS.
Vajgl v pogovorih z Mičunovićem ponovil stališča iz koalicijske pogodbe
Predsednik odbora DZ za zunanje zadeve Ivo Vajgl (Zares) je pojasnil, da je v sredinem pogovoru z Dragoljubom Mičunovićem "mimogrede" povedal, da so se stranke nove koalicije soočile z vprašanjem t.i. izbrisanih ter da so v koalicijski pogodbi "popolnoma jasno povedali, da bo ta vlada uresničila odločbo ustavnega sodišča in to v celoti".
Po Vajglovih besedah predstavnika Tanjuga na srečanju ni bilo, pa tudi o kakšnih manjšinah ni bilo govora. Kot je še pojasnil, je bil v Beogradu prisoten kot gost konference na temo Srbija, socialni dialog v regijah in regije v dialogu. Ob tem je obisk srbske prestolnice izkoristil še za pogovore s predstavniki srbskih političnih oblasti in strank. Vajgl je to poudaril, "da ne bi ustvarjal kdo vtisa, da sem se jaz šel v Srbijo pogovarjat o nekem vprašanju," ki je očitno "kamen v želodcu" nekaterim, "ki imajo težave s pravno državo".
Klemenčič: Položaj izbrisanih na MNZ že rešujemo
Položaj izbrisanih na ministrstvu že rešujejo, a je materija tehnično in strokovno zelo zapletena, pojasnjuje državni sekretar na ministrstvu Goran Klemenčič. Zadnja leta politizacije tega problema se je stvar tudi strokovno zelo zapletla, sedaj pa so na ministrstvu od ustreznih organov pridobili vse potrebne podatke ter podali usmeritve, v katero smer naj nadaljnji predlogi in usklajevanja rešitev gredo.
Delo na tem področju poteka, koalicijska pogodba bo v tem delu izpolnjena, poudarja Klemenčič in dodaja, da "ne zaradi koalicijske pogodbe, ampak zato ker je to zaveza Slovenije tako v smislu usod ljudi in predvsem v smislu ugleda Slovenije in pravne države". Odločitev ustavnega sodišča je pač treba spoštovati, opozarja državni sekretar.
Ob tem poudarja, da gredo priprave na ministrstvu trenutno le v smer reševanja statusa ljudi, kar pomeni izdajanje dopolnilnih odločb ter morebiten sprejem novega oz. noveliranje obstoječega zakona. Odškodnine pa iz odločbe ustavnega sodišča ne izhajajo "in to v trenutku ni predmet naših notranjih razprav in priprav".