Četrtek,
6. 3. 2014,
17.47

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 6. 3. 2014, 17.47

8 let, 8 mesecev

Gorana Klemenčiča bo nasledil Boris Štefanec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Predsednik Borut Pahor je na mesto novega predsednika Komisije za preprečevanje korupcije imenoval Borisa Štefaneca, za njegova namestnika pa Jurija Fermeta in Darka Stareta.

Boris Štefanec je univerzitetni diplomirani pravnik, odvetnik v Murski Soboti. Jurij Ferme je univerzitetni diplomirani pravnik z doktoratom s področja družbenih ved, policijski svetnik pri generalnem direktorju policije. Darko Stare je univerzitetni diplomirani pravnik, vodja službe za nadzor in preiskave pri KPK. Leta 2007 je postal amestnik direktorja Slovenske obveščevalno varnostne agencije (Sova) in to delo opravljal do zaposlitve na KPK jeseni 2010, je zapisano na spletni strani KPK.

Odhajajoči senat pozdravlja imenovanje novega Nov senat KPK bo Pahor javnosti predstavil jutri ob 14. uri. Odhajajoči senat na čelu z Goranom Klemenčičem pozdravlja dejstvo, da je predsednik imenoval novega predsednika komisije in oba namestnika.

Komisija bo do nastopa nove ekipe delovala nemoteno, so zapisali člani odhajajočega senata. Dodali so, da se bodo z novoimenovanim senatom zaradi učinkovite in vsebinske primopredaje sestal v najkrajšem času. To je pomembno, da ne pojavi zastoj pri obravnavi več odprtih zadevah s področja korupcije in nadzora nad premoženjskim stanjem, so zapisali odhajajoči člani senata, ki svojim naslednikom želijo vse dobro.

PS: Imajo našo zanesljivo podporo Iz največje vladne stranke PS so sporočili, da je pomembno, da je predsednik Pahor imenoval nov senat, ki enako kot predhodniki lahko pričakuje zanesljivo podporo PS in celotne vlade. "Vrsto ukrepov za preprečevanje korupcije smo že sprejeli, tudi učinki so že tu. Upamo na sodelovanje s senatom, ki bo v Sloveniji učinkovito zmanjšalo tveganje korupcije tako v javnem sektorju kot v širši družbi," so navedli v PS.

Janša: Udbovska kontinuiteta v KPK zagotovljena Na imenovanje novega senata KPK se je na Twitterju odzval tudi prvak SDS Janez Janša: "Udbovska kontinuiteta v KPK zagotovljena. Stare (eks SOVA) bil motor spornega ravnanja komisije v številnih postopkih." Dodal je, da je bil Stare motor spornega ravnanja komisije v številnih postopkih.

Prvak DL in notranji minister Gregor Virant je navedel, da pozna oba namestnika predsednika KPK in meni, da sta "odlična izbira". Predsednika Štefaneca pa ne pozna.

Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša je dejal, da strokovnosti Štefaneca ne bo ocenjeval, glede na njuno sodelovanje pred leti pa ga ocenjuje kot pozitivno osebnost. Meni še, da ga kot predsednika KPK čaka zelo mukotrpno in nič kaj prijetno delo. Predsednik DeSUS Karl Erjavec imen novega vodstva KPK ne pozna, a kot je navedel, ima zaupanje, da so izbrane prave osebe.

V SD bodočemu vodstvu KPK želijo, da bi se uspešno borili proti korupciji in nadaljevali dobro začeto delo svojih predhodnikov, je dejal predsednik stranke Igor Lukšič.

Stroka: Komisijo čaka težko delo Profesor Bojan Dobovšek s Fakultete za varnostne vede Univerze v Mariboru je opozoril, da mora novo vodstvo KPK preusmeriti delovanje organa, ki da postaja vse bolj represiven. Po njegovem mnenju je tovrstna vloga KPK zgrešena. Novemu vodstvu KPK je svetoval, naj deluje predvsem preventivno, se odloča transparentno in vse obravnava enako.

Nov predsednik KPK je odvetnik. Predsednik Odvetniške zbornice Slovenije Roman Završek je dejal, da je zbornica vedno zadovoljna, če imamo komisije, ki so strokovne in dobro opravljajo svoje delo.

Generalni sekretar Društva Integriteta - Transparency International Slovenia Vid Doria novemu senatu komisije želi vso srečo pri opravljanju njegovih funkcij in upa, da jih bodo opravljali uspešno, predvsem pa učinkovito. Doria je poudaril, da je Slovenija v obdobju, ko je uspešno delovanje te institucije še kako pomembno.

Formalne pogoje je izpolnjevalo 10 kandidatov Iz predsednikovega urada so sporočili, da je izbirna komisija za izbiro predsednika KPK včeraj Pahorja obvestila, da je na svoji četrti seji končala svoje delo in tako sklenila mandat. Med 13 kandidati jih je 10 izkazalo izpolnjevanje formalnih pogojev, torej pogojev po drugem odstavku 7. člena o zakonu o integriteti in preprečevanju korupcije. V skladu z zakonom je izbirna komisija ocenila njihovo primernost in Pahorju za položaj predsednika KPK predlagala Štefaneca.

Nov senat bo funkcijo nastopil zadnji dan marca Pahor je že 4. februarja obvestil javnost o svoji odločitvi, da bo za položaja obeh namestnikov predsednika KPK izbral dve kandidatki oziroma dva kandidata od šestih, ki mu jih je v skladu z zakonom predlagala takratna izbirna komisija.

Za položaj namestnika predsednika KPK je komisija predlagala šest kandidatk in kandidatov, in sicer Jurija Fermeta, Jožefa Kovača, Uroša Novaka, Almo Maruško Sedlar, Darka Stareta in Jožico Vavpotič Srakar.

Novoimenovani senat bo svojo funkcijo nastopil 31. marca 2014, do takrat pa sedanji senat pod vodstvom Gorana Klemenčiča v celoti in z vsemi pooblastili opravlja svoje delo.