Torek, 25. 3. 2008, 19.59
8 let, 9 mesecev
Fides pred petkovo izredno skupščino čaka na vlado
A pogajalski strani se nista zbližali. Predsednik sindikata Konrad Kuštrin pred izredno skupščino pričakuje, "da bo kdo dvignil telefon in se želel pogovarjati".
Po srečanju glavnega odbora sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Fides z ministrom za javno upravo je Kuštrin ocenil, da kar koli se bo že zgodilo, se bo še v aprilu.
Bi lahko prišlo do t.i. domino fenomena?
Dodal je, da ima vlada pri dvigovanju zdravniških plač "zelo jasno postavljen okvir: plače se ne smejo zvišati tako, da bi bile zaradi finančnih posledic ogrožene pravice bolnikov," je poudaril Virant. Kuštrin je na to ministrovo trditev odgovoril, da "če je to težava, potem težave ni." Po njegovih besedah se v zdravstvu obrača toliko denarja, da ta razlika med njihovimi zahtevami in vladno ponudbo ni tako velika. "Bojim se, da je morda večja težava to, da bi prišlo do t.i. domino fenomena - da bi tudi drugi pričakovali višje plače. Vendar je to že političen problem."
Stavka je najmanj prijeten izhod
Po Kuštrinovih besedah je namen petkove izredne skupščine sindikata, "da slišimo predloge s strani članstva. Ponudili jim bomo tri do štiri možnosti in kolegi se bodo odločili, kako naprej. Gotovo se tako vlada kot mi zavedamo, da je stavka najmanj prijeten izhod in nihče se te možnosti ne veseli. Je pa v primeru, da argumenti ne bodo prevladali, to vse, kar nam, sindikatu, ostane."
O možnostih, ki jih vidijo v sindikatu, pa je Kuštrin povedal: "Ena izmed njih je, da sprejmemo vladno ponudbo, kar pa ne verjamem, da se bo zgodilo. Druga možnost je vztrajati pri naših zahtevah. Tretja je, da se po obsegu dela izenačimo s tistimi v javnem sektorju, ki se z nami primerjajo. Najbolj ekstremna pa je, da izstopimo iz javnega sektorja, ki pa pomeni večji potres kot stavka," je dejal Kuštrin.
"Omogočiti, da imajo zdravniki, ki delajo v javnem sektorju, možnost dodatnega dela"
"Škoda je, da intelektualni potencial, ki je v bolnišnicah in na klinikah, odhaja, ker si s tem, ko hodijo k zasebnikom ali v tujino, popravljajo materialni položaj," je opozoril Poredoš. Glede tega je predsednik zdravniškega društva ocenil, da bi se določene zaplete dalo rešiti tudi mimo zakona in omogočiti, da imajo zdravniki, ki delajo v javnem sektorju, možnost dodatnega dela ter da so za to ustrezno nagrajeni.