Torek, 9. 7. 2013, 11.04
9 let
"Evropsko komisijo bo slej ko prej minila potrpežljivost"

Evropski komisar za gospodarske in denarne zadeve Olli Rehn je po koncu zasedanja finančnih ministrov držav v območju evra opozoril, da so razmere v Sloveniji resne. "Še vedno so obvladljive, a čas se izteka. Verodostojna izvedba reforme bančnega sektorja je ključna," je poudaril.
"Če nam ne uspe, bomo še nekaj let brez možnosti za izhod iz krize"
Sašo Stanovnik iz skupine Alta je v komentarju Rehnove izjave poudaril, da čeprav si vedno znova kupujemo čas, ga potem zelo slabo izkoristimo. Evropsko komisijo bo tako po njegovih besedah slej ko prej minila potrpežljivost, zato bomo morali biti hitrejši, še posebej zato, ker bomo morali čez približno pol leta spet na kapitalske trge z izdajo obveznice, do takrat pa bomo morali ne le že imeti slabo banko, ampak bo morala biti ta že polno operativna, da se bo videlo potencialno okrevanje bančnega sistema in s tem gospodarstva. Rehnove besede Stanovnik posledično razume kot še eno opozorilo, kaj moramo narediti in da moramo biti hitrejši.
"Zgolj upam, da bo Sloveniji uspelo, saj v Sloveniji že predolgo časa traja vzdušje, ko gospodinjstva in gospodarstveniki ne vidijo pravega okrevanja. Ta negativni sentiment posledično še dodatno duši gospodarstvo. In okrevanja ne bo, dokler ne saniramo bančnega sistema (da ta normalno kreditira) in dokler ne vzpostavimo dovolj zaupanja pri vlagateljih, da si bo lahko država izposojala po krepko nižji obrestni meri kot v zadnjih letih. Če nam ne uspe, potem bomo še nekaj let brez možnosti za izhod iz krize," je še izpostavil Stanovnik.
"Imam občutek, da je pritisk Evrope malo podoben embargu na Kubo"
Ekonomist Marko Jaklič je pojasnil, da je nekoliko presenečen nad nestrpnostjo Bruslja, saj je Slovenija po njegovih besedah izvedla kar precej ukrepov – med drugim tudi nominalno znižanje plač v javnem sektorju –, katerih učinki sicer v izračunih še niso vidni. Kar zadeva bančni sektor, je dejal, da v Sloveniji še nismo čisto resno dojeli, kako bi se bilo treba lotiti tega vprašanja, poleg tega pa je opozoril, da naše kvazielite še vedno poskušajo obvladovati finančni potencial, ki ga vidijo v okviru sanacije bank.
"Včasih imam občutek, da je pritisk Evrope malo podoben embargu na Kubo, kjer kubanska elita ne trpi, ampak raja. Pod pritiskom Evrope naša elita seveda ne trpi kaj dosti, ampak primarno trpi raja," je poudaril in dodal, da si želi, da bi Evropa pritisnila predvsem na našo elito v smislu, da bi se ta lotila sprememb in da bi nehala izvajati plenilsko strategijo.
"Danes je pet minut čez polnoč, ne pet minut do polnoči"
Matej Lahovnik z Ekonomske fakultete poudarja, da nas je Rehn opozoril, naj se nehamo šaliti in naj s pomočjo neodvisnega cenilca ocenimo dejansko luknjo v bančnem sektorju. Nato je treba pregledno, v skladu z evropskimi direktivami, prenesti slaba posojila na slabo banko.
Ob tem je opozoril, da je pred dnevi Evropska komisija namesto naše vlade zaščitila slovenske davkoplačevalce, s tem ko je zaustavila prenos slabih posojil na slabo banko po cenah, ki so bile višje od tržnih. Lahovnik meni, da je šlo pri tem za poskus prikrite dodatne pomoči bankam in verjetno tudi za željo po prikrivanju spornih bančnih poslov.
Na vprašanje, ali se strinja z Rehnom, da se čas Sloveniji izteka, je med drugim odgovoril: "Danes je pet minut čez polnoč, ne pet minut do polnoči."